Praha 4 nesouhlasí s předimenzovanou stavbou v Braníku

Městská část Praha 4 - znak 3.jpgPraha 4 podporuje obyvatele Braníku v jejich úsilí zabránit realizaci osmipatrového developerského projektu s názvem Obytný soubor Braník. Starosta Pavel Caldr vyhlásil v loňském roce boj předimenzovaným stavbám a je připraven v mezích svých kompetencí chránit obyvatele v této lokalitě před negativními vlivy výstavby. Růst objektů do výšky i do šířky může vést i ke zvýšení hlukové zátěže obyvatel.

„Mrzí mne, že někteří obyvatelé Braníku napadají radnici, ačkoli radnice se staví na jejich stranu,“ uvedl v této souvislosti Pavel Caldr. „Jako starosta mohu postupovat pouze v mezích stavebního zákona, ale mohu ale všechny naše obyvatele ubezpečit, že situaci nepřestávám sledovat a jsem připraven stát na jejich straně.“

Hlavní město Praha změnilo v roce 2010 kód využití území mezi ulicí Ke Krči a Kunratickým potokem ze stupně „D“ na stupeň „G“, a právě tato změna znamená, že na pozemcích lze vybudovat vyšší než pětipatrové objekty.

„Stalo se to v době, kdy starostou městské části Praha 4 byl Pavel Horálek. V té době jsem nebyl členem rady a nemohl jsem do jednání nijak zasáhnout,“ vysvětlil nynější starosta Pavel Caldr.

Současná rada a současný starosta se snaží tuto situaci vyřešit ve prospěch obyvatel Braníku. V prosinci 2013 požádala Rada městské části Praha 4 pražský magistrát o zrušení úpravy využití území a vrácení zpět kódu „D“. Tato žádost byla zamítnuta. Starosta i další členové Zastupitelstva městské části Praha 4 se několikrát v průběhu let 2011 a 2012 vyjádřili nesouhlasně k tehdy projednávanému stavebnímu záměru Obytný soubor Braník. Městská část Praha 4 požádala hlavní město, aby jí svěřilo do správy pozemek v sousedství plánované stavby, aby mohla kontrolovat záměry developerů v tomto území. Toto řízení dosud nebylo ukončeno.

„Víme o tom, že sdružení Náš Braník podalo žalobu, kterou chce dosáhnout zrušení úpravy územního plánu, která v roce 2011 umožnila na místě bývalých zelinářských zahrad stavět místo pěti pater osm,“ uvedl dále starosta. „My sami tuto věc nemůžeme řešit soudní cestou, protože jako městská část nemůžeme podat žalobu proti rozhodnutí orgánu hlavního města Prahy, tj. magistrátu.“

Vytisknout