Pomoc pro válečné uprchlíky


Ukrajina v současné době nepouští ze země zdravotníky a preferované profese, které jsou důležité pro chod státu. Do České republiky a především do Prahy tak přijíždějí hlavně matky s dětmi, ženy, děti bez doprovodu a senioři. Je nutné pro ně zajistit především ubytování a zdravotní péči, možnost zaměstnání a v neposlední řadě i kontakt s domovem, pro děti pak možnost vzdělávání. Pomoc i podporu zajišťuje hlavní město a městské části, koordinátorem pomoci je hlavní město.

Hlavní město Praha otevřelo dva informační kiosky na Florenci a na Hlavním nádraží, kde uprchlíci z Ukrajiny získají základní informace.

Hlavní město Praha dále zřídilo Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), které bude poskytovat všechny služby, které lidem přijíždějícím z Ukrajiny pomohou zařídit vše potřebné – od povolení k pobytu a zdravotního pojištění, přes ubytování až po psychologickou pomoc. Zajištěna je zde i první pomoc a dětský koutek.
Více informací v letáku na stránce níže nebo ZDE .
V asistenčním centru je také možné podávat žádosti o udělení speciálního dlouhodobého víza. Žádosti je třeba podávat
pouze osobně. K žádosti je třeba cestovní pas (pokud jej uprchlík mám a je platný), dále fotografie 35x45 mm (š x v) a tiskopis žádosti. Tento tiskopis pro ruční vyplnění je ZDE a pro vyplnění na počítači pak ZDE .

Pro provoz asistenčního centra byla nově vyčleněna část objektu na adrese Kongresové centrum Praha ( 5. května 1640/65 , Praha 4 - Nusle , GPS: 50.062016 a 14.428521 - vchod číslo 3). Centrum je na této adrese v provozu od pátku 4. března 2022, kdy  otevře v 8:00 hodin. V centru se předpokládá nepřetržitý provoz (24/7).  V centru je od 30. března 2022 provozní doba každý den od 7:00 do 21:00 hod. s tím, že do 24:00 hodin budou odbaveni přítomní, kteří přišli před uzavřením. Pro osoby příchozí mimo otevírací dobu bude možné přečkání v nouzovém přístřeší.
E-mail: kacpu@aak.izscr.cz ; kacpu@sck.izscr.cz ; Další informace: +420 974 801 802

Asistenční centrum je dobře dostupné v rámci MHD. - Leží totiž prakticky přímo na trase metra linky C - stanice Vyšehrad.
Na stejné lince metra C (červená trasa) leží i železniční stanice Hlavní nádraží Praha či Ústřední autobusové nádraží Florenc (stanice metra Florenc) a dále například železniční stanice Nádraží Holešovice (na stejnojmenné stanici metra) a autobusový terminál Praha - Roztyly (stanice metra Roztyly. Mapa Prahy se zastávkami MHD je na odkazu ZDE .

Další informace:

Nemocnice na Františku (Praha 1, Na Františku 847/8) zajistí kompletní zdravotní servis, tj. akutní ošetření nebo doléčení pro dospělé.
Obdobně pak pomůže dětem a mládeži pracoviště Dětská klinika VFN (Praha 2, Ke Karlovu 455/2).

Na Praze 4 se zdravotní péčí pomůže:
  • Poliklinika Medicon ( Antala Staška 1670/80 - kontaktní osoba Žanna Ogriščenková, 2. patro zelené budovy, zanna.ogriscenkova@incare.cz , tel.: 608 605 324)
  • Fakultní Thomayerova nemocnice ( Vídeňská 800 ) uvádí, že bezodkladnou první pomoc poskytne kdykoliv, další služby po dohodě.
  • Síť poliklinik Medicon nabízí zdarma očkování proti nemoci Covid-19 všem lidem přijíždějícím z Ukrajiny, kteří o vakcinaci budou mít zájem. V rámci svých zdravotnických zařízení poskytne Medicon péči pro osoby přijíždějící z Ukrajiny podle potřeb českého imigračního systému.

Ubytování pro válečné uprchlíky je ve třech kategoriích: byty, hotely a ubytovny. Hlavní město se snaží zajistit vládní finanční podporu lidem, kteří nabídnou své byty.

Pro ty, kteří přijeli vlastním vozidlem, připravuje hlavní město parkoviště, kde by bylo možné dlouhodobě zaparkovat vozidlo.

Lidé, kteří se prokáží ukrajinským pasem nebo občanským průkazem, mají v Praze a ve Středočeském kraji MHD zdarma.

A5_letak_ukrajina_asistencni_centrum_KCP_01.jpg

Pomáháme Ukrajině - BANNER

Text a leták pro Ukrajince:З 4 березня 2022 року Крайовий центр допомоги Україні в Празі переміщено до Конгресового центру Прага

Центр допомоги у Конгресовому центрі Прага відкривається у п’ятницю 4 березня 2022 р. о 8 годині ранку, він працюватиме цілодобово.

У ньому будуть надаватися всі послуги, необхідні для людей, які приїжджають з України: тут можна оформити дозвіл на перебування, медичне страхування, житло, а також отримати психологічну допомогу.
Надається перша допомога, також тут є дитячий куточок.
  • Адреса: вул. Патего квєтна, б. 65, м. Прага 4, вхід № 10
  • Транспорт: метро Ц – станція Вишеград
Детальна інформація чеською та українською мовами буде доступна на цьому сайті.
A5_letak_ukrajina_asistencni_centrum_KCP_02.jpg

Vloženo: 02.03.2022 – Vít Drbal   |   Zveřejněno: 02.03.2022 – Vít Drbal   |   Aktualizováno: 30.03.2022 – Vít Drbal
Vytisknout