Podobu pomníku generála Kutlvašra určí umělecká soutěž

Podoba pomníku generála Karla Kutlvašra, který bude připomínat odkaz a hrdinství československého legionáře a vojenského velitele Pražského povstání, vzejde z umělecké soutěže. Dílo bude umístěno ve veřejném prostoru rezidenční čtvrti, která vzniká v areálu bývalého Nuselského pivovaru. Vítězný návrh vybere odborná porota na konci června letošního roku.

Ilustrace generála Karla Kutlvašra, zdroj: ONplan lab„Místo v bývalém Nuselském pivovaru je symbolické, protože právě zde na sklonku svého života, po propuštění z komunistického žaláře, Karel Kutlvašr pracoval jako hlídač a noční vrátný,“ uvedl radní pro kulturu Petr Tomáš Opletal (TOP 09). „Pomník, jehož konkrétní podoba je v těchto dnech předmětem umělecké soutěže, má nám všem připomínat odkaz generála Kutlvašra, jeho obětavou a nesobeckou službu vlasti a národu.“

Soutěž bude dvoufázová. Zájemci o účast musí podat své koncepty pomníku do 18. dubna 2024. Následně porota vybere až sedm konceptů, které autoři ve druhé fázi rozpracují do podrobnějšího návrhu. Finální podoba pomníku by měla být známa v červnu 2024, kdy porota vybere vítěze soutěže. Předpokládaným termínem pro realizace díla je první čtvrtletí roku 2025.

Soutěžní porota je složená ze zástupců zadavatele – společnosti Penta Real Estate, městské části Praha 4, hlavního města, autorů revitalizace pivovaru ze CMC Architects a dalších osobností. Předsedkyní poroty se stala kurátorka Marie Foltýnová z Galerie hlavního města Prahy. V porotě zasedne také sochař Tomáš Džadoň, kurátoři Ondřej Horák a Jiří Ptáček, architekt a bývalý děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Osamu Okamura a Linda Obršálová ze studia M2AU. Soutěžní návrhy budou posuzovat také radní hl. m. Prahy Michal Hroza (TOP 09), Martin Špičák z Kanceláře veřejného prostoru IPR Praha, vojenský historik a ředitel památníku Lidice Eduard Stehlík a praprasynovec generála Kutlvašra Pavel Švec.

Letecký pohled na revitalizovaný areál Nuselského pivovaru ve směru na severozápad, zdroj: Penta Real EstateSoutěž je organizována ve spolupráci s městkou částí Praha 4 a Galerií hlavního města Prahy. Jejím organizátorem je plánovací kancelář ONplan lab. Podrobné informace o soutěži jsou dostupné na odkazu ZDE .

Karel Kutlvašr byl důstojníkem Československých legií v Rusku, později důstojníkem Československé armády. V roce 1945 byl vojenským velitelem Pražského povstání. Po únoru 1948 se stal obětí komunistického režimu a byl vězněn až do amnestie v roce 1960. Prošel věznicemi v Mírově a v Leopoldově. Po propuštění z vězení musel ještě jako důchodce kvůli velmi nízké penzi i s podlomeným zdravím pracovat jako hlídač a noční vrátný. Zemřel 2. října 1961 ve věku 66 let. Plně rehabilitován byl po listopadu 1989. In memoriam byl povýšen na armádního generála a byl mu udělen Řád Milana Rastislava Štefánika. V roce 2017 mu prezident republiky udělil Řád bílého lva.

Bývalý Nuselský pivovar prochází v současné době celkovou revitalizací, jejímž investorem je Penta Real Estate. Areál po dokončení nabídne nejen novou rezidenční zástavbu, ale i občanskou vybavenost soustředěnou především v budovách historického pivovaru a veřejná prostranství. Právě na centrálním náměstím na křížení hlavních pěších tras bude umístěn pomník generála Karla Kutlvašra.

Vizualizace centrální části veřejného prostranství revitalizovaného areálu Nuselského pivovaru, ve které bude umístěn pomník generála Karla Kutlvašra. V levé, jižní, části leží historický pivovar, v severní nová rezidenční výstavba. Zdroj: Penta Real Estate, 2023

Aktualizováno: 19.02.2024 – Vít Drbal