Opatření proti kotronaviru: Co se změnilo od středy 18. listopadu 2020


Od středy se opět mění vládní opatření zaměřené na překonávání nákazy novým typem koronaviru COVID-19. Do škol se dnes nově vrátili žáci 1. a 2. tříd, otevřeli se také speciální základní školy pro hendikepované. Opatření se naopak zpřísnila v obchodech.

Žáci i učitelé mají povinnost nosit roušky po celou dobu výuky ve třídách i ve společných prostorách. Výjimku mají speciální a mateřské školy. Ve třídách se musí pravidelně větrat, a to i během výuky. Pro 1. a 2. třídy se obnovily družiny. V provozu budou i školní jídelny. Hudební a tělesná výchova nebude. Pro ostatní žáky základních a žáky středních škol budou možné prezenční individuální konzultace.

Změnila se otevírací doba obchodů, které mohou být podle předchozích vládních opatření otevřeny: Nově budou moci mít otevřeno do 21. hodiny, zatím musely zavírat v osm večer. V obchodech ale platí od středy omezení počtu nakupujících tak, aby jeden člověk pro sebe měl prostor 15 metrů čtverečních. Ostatní musí čekat mimo prodejnu.

Restaurace mohou mít otevřená výdejní okénka déle. Dosud to bylo od 6 do 20 hodin, nyní od 5 do 21 hodin

Nově budou moci být otevřené také kočičí a psí salóny. Kadeřnictví a holičství zůstávají zavřená.

Nadále platí omezení volného pohybu. Z výšil se ale počet lidí, kteří se smí zúčastnit svateb, pohřbů a bohoslužeb. Dosud ty bylo deset osob, nyní patnáct. Výjimka ze zákazu volného pohybu nově platí pro sportování na venkovních sportovištích.
Vytisknout