Nepodceňujte zabezpečení bytu nebo domu před dovolenou


Ve středu 15. června 2022 jsme si připomněli Evropský den proti vloupání do obydlí a nebude špatné si zopakovat základní pravidla pro zabezpečení vašich domovů. Tedy zvláště vstupních dveří, balkonů a oken do bytů a domů. A řada doporučení se netýká jen dovolených, ale i kratších časových úseků, kdy prostě „jen nejste doma“.

„Počet vloupání na území naší městské části za loňský rok klesl, neusínejme ale na vavřínech. Řada efektivních opatření proti vloupání je naprosto zdarma jako například solidarita a všímavost sousedů. V případě, že se v domě děje něco podezřelého nebo vidíte u sousedů poškozené dveře, neváhejte ihned zavolat policii,“ upozorňuje předsedkyně Výboru pro bezpečnost Zastupitelstva městské části Praha 4 Lucie Michková.

„Základem efektivního zabezpečení obydlí je zamykání a zavírání oken. A to i ve chvílích, kdy si člověk odejde z domova jen na moment pro něco do obchodu, nebo jde vynést odpadky,“ apeluje na důležitost základního zabezpečení zamykáním vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR Zuzana Pidrmanová.

Letáčky ke stažení (a možnému vytištění) po kliknutí na obrázky jako soubory PDF.

Jak zabezpečit svůj byt nebo dům před dovolenouJak zabezpečit svůj byt nebo dům před dovolenou

Základní pravidla při odchodech či odjezdech z domova
  • Neupozorňujte nikdy na svou nepřítomnost na sociálních sítích a nechlubte se ve svém okolí odjezdem z domova.
  • Chraňte své cennosti a pocit osobního bezpečí. Nenechte si vloupáním pachatele narušit integritu Vašeho domova.
  • Nastavte si kontrolu nad svým domovem se sousedy, kteří Vám na něj dohlídnou, pravidelně vybírají poštovní schránku a zalévají květiny.
  • Zabezpečení a dohled velmi pomáhají. Ale nejdůležitější jsou opatření, která vás nic nestojí - nezapomínejte uzamknout všechny vstupy, zavírejte okna, klíče nenechávejte volně dostupné. Nevěřili byste, kolik lidí takto zlodějům i v dnešní době stále ještě svou nedbalostí napomáhá.
Pokud po návratu domů zjistíte, že se k Vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Pachatel může být ještě na místě a Vy můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.

Více informací k zabezpečení svých objektů jsou pro všechny zájemce dostupné v mobilní aplikaci Zabezpečte se nebo na webových stránkách http://www.stopvloupani.cz .

Pár tipů ohledně dovolených (rubová strana letáčku viz výše)
Jak zabezpečit svůj byt nebo dům před dovolenou

Pár tipů ohledně krátkého opuštění obydlí (rubová strana letáčku viz výše)
Jak zabezpečit svůj byt nebo dům před dovolenou
Aktualizováno: 17.06.2022 – Vít Drbal
Vytisknout