Na úřad, do obchodu i v MHD nadále s respirátorem


Od čtvrtka 1. července 2021 můžeme venku oficiálně sundat roušky a respirátory. Rozhodla o tom Vláda ČR. Nadále však platí povinnost nosit ve vnitřních prostorách, tedy i v obchodech a na úřadech, a dále ve veřejné dopravě respirátor třídy FFP2 nebo roušku či šátek z nanomateriálu.

Ministerstvo financí i kvůli tomuto nařízení osvobodilo respirátory od DPH až do konce srpna, aby udrželo jejich nízkou cenu.

Dobrou zprávou pro všechny, kteří v minulých dnech v některé z třetích zemí obdrželi vakcínu schválenou Evropskou lékovou agenturou, je, že od 7. července 2021 mohou požádat o český národní certifikát, který jim umožní využívat služby a navštěvovat kulturní zařízení i bez testu.

Od července 2021 budou mít novou povinnost i laboratoře, které budou muset každý pozitivní vzorek vyšetřovat takzvaným diskriminačním PCR na přítomnost některé z mutací koronaviru. Většina laboratoří podle ministra zdravotnictví má možnost diskriminační PCR provádět. Pokud takovou možnost nemají, mají povinnost si otestování vzorku dohodnout s jiným pracovištěm.

Nové testovací centrum na Covid-19 otevřela společnost Česká nemocniční ve spolupráci s městskou částí Praha 4 na adrese Budějovická 1667 v budově obchodního domu DBK v bývalých prostorách restaurace Potrefená Husa. Centrum zahájilo činnost v pátek 9. dubna 2021. Testy PCR a antigenní testy provádí sedm dní v týdnu.
Ilustrační foto
Aktualizováno: 30.06.2021 – Vít Drbal
Vytisknout