Místostarosta Svoboda předal pacientům Nemocnice sv. Alžběty dárkové balíčky


Občané Prahy 4, kteří jsou pacienty Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi, obdrželi dárkové balíčky, které jim do tohoto církevního zdravotnického zařízení přivezl místostarosta Prahy 4 Josef Svoboda.

Občané Prahy 4, kteří jsou pacienty Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi, obdrželi dárkové balíčky, které jim do tohoto církevního zdravotnického zařízení přivezl místostarosta Prahy 4 Josef Svoboda.

„Pro každého z nás je důležité, když ví, že na něj někdo myslí. O to více, když je dlouhodobě v nemocnici bez možnosti návštěv. Proto jsme pro obyvatele z naší městské části, hospitalizované u svaté Alžběty, připravili dárkové balíčky, které jim snad udělají radost,“ vysvětlil místostarosta Prahy 4 Josef Svoboda, do jehož gesce spadají sociální politika, podpora zdravotnictví a spolupráce s neziskovými a náboženskými organizacemi.

Občané Prahy 4, kteří jsou pacienty Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi, obdrželi dárkové balíčky, které jim do tohoto církevního zdravotnického zařízení přivezl místostarosta Prahy 4 Josef Svoboda.V Nemocnici sv. Alžběty Na Slupi je v současné době hospitalizováno devatenáct seniorů z Prahy 4. Celkem nemocnice disponuje 109 lůžky dlouhodobé péče (LDN) a ambulancemi odborných lékařů. Pacienti už od poloviny září nemohou přijímat návštěvy. „Situace je v současné době pro pacienty složitá, a tak jsme strašně rádi, že díky daru uvidí, že na ně někdo vzpomíná,“ ocenil ředitel nemocnice Karel Matyska.

Během setkání diskutoval Josef Svoboda s vedením nemocnice o dalších formách spolupráce a podpory pacientů. „Doufáme, že až to situace dovolí, budeme moci pacientům z řad občanů Prahy 4 nabídnout ve spolupráci s jejich radnicí různé aktivity typu například přednášek zajímavých lidí,“ nastínila plány Beatrix Sviezeny z oddělení komunikace a fundraisingu Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi.

Občané Prahy 4, kteří jsou pacienty Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi, obdrželi dárkové balíčky, které jim do tohoto církevního zdravotnického zařízení přivezl místostarosta Prahy 4 Josef Svoboda.Ta je jednou z pěti církevních nemocnic v České republice. Zřízena byla v 18. století jako moderní špitál pro ženy, ve kterém se o pacientky kromě řeholních sester starali i lékaři, což v té době nebývalo zvykem. Areál s klášterem byl dokončen v roce 1735 podle návrhu stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera a za přispění hraběnky Markéty Valdštejnové.

Po svém založení představoval klášter vzorový ústav, podle kterého byla zakládána i zařízení v zahraničí. Nová nemocnice Alžbětinek byla jednou z nejmodernějších v zemi. V roce 1949 byla nemocnice znárodněna a v roce 1957 z ní odešly poslední řádové sestry.

Po roce 1989 byl areál nemocnice a kláštera vrácen Konventu alžbětinek. V roce 2019 převzal Konvent po složitých jednáních samotný provoz nemocnice a léčebny dlouhodobě nemocných do své správy. Areál i společnost provozující nemocnici jsou tak nyní ve stejných rukou jako před 300 lety.Vytisknout