Město z ptačí perspektivy


Město z ptačí perspektivy

Plánujete zajímavou předvánoční procházku na čerstvém vzduchu? V tom případě vás zveme do lesoparku u sídliště Pod Lysinami, kde pro vás Ekocentrum Koniklec vytvořilo za podpory městské části Praha 4 a hlavního města Prahy naučnou stezku nazvanou Město z ptačí perspektivy.

„Naučná stezka představuje běžné i vzácnější druhy ptactva žijícího v našem sousedství, zajímavé okamžiky ze života ptáků i možnosti, jak jim efektivně pomáhat přežít v městském prostředí,“ uvedl radní Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011), který spolu s Martinou Zrostlíkovou z Ekocentra Koniklec na naučnou stezku všechny příznivce přírody a zdravého pohybu zve.

Stezku tvoří pět tabulí, z nichž každá má dva oddíly: malovaný miniatlas představuje vybrané ptačí druhy žijící v určitém typu městského prostředí (sídliště, zahrada, les a otevřená prostranství), a interaktivní část, díky níž se veřejnost obeznámí s biologií městských ptáků (přizpůsobení tělesné stavby způsobu života, pohlavní dvojtvárnost, ptačí tahy a peří). Pátá tabule, umístěná v centru lesoparku u altánu nedaleko dětského hřiště, informuje návštěvníky o důležitosti výroby a vyvěšování ptačích budek ve městě i o tom, jak přistupovat k přikrmování ptactva.

Součástí stezky jsou totiž i krmítka – jedno velké a tři menší, vyvěšená přímo na trase a určená pro ty návštěvníky, kteří chtějí místní ptačí komunitě přilepšit v zimě přikrmováním. Krmítka pro projekt zhotovili žáci ze ZŠ Jílovská.

Pokud chcete ptákům z okolí naučné stezky nebo kdekoliv jinde přilepšit, máme pro vás několik důležitých rad a připomenutí.
Nejvhodnější a nejoblíbenější potravou jsou semena černé slunečnice, dále obilná zrna, ovesné vločky, drcená jádra vlašských ořechů, proso či různé směsi určené přímo pro ptactvo. Nabídnout lze rovněž nakrájená jablka či bobule.
Nevhodné či dokonce zdravotně závadné jsou naopak zbytky z kuchyně, jakékoli slané, uzené, přepálené, plesnivé či shnilé potraviny. Nedoporučujeme do krmítek sypat ani pečivo nebo jeho zbytky.

K naučné stezce se dostanete autobusy linek 106 a 121 (zastávka Na Lysinách) a poté je nutno k lesu projít sídlištěm. Část stezky leží na zelené turistické trase spojující přes Branický most Malou Chuchli, Hodkovičky a les Kamýk s Modřanskou roklí. Trasa stezky tvoří uzavřený okruh o délce přibližně 1,2 km. Celá vede lesním porostem po snadno přístupných cestách, a tak je vhodná i pro seniory a rodiny s dětmi, které určitě ocení fakt, že s některými prvky na tabulích si lze i hrát.

Ekocentrum Koniklec se dlouhodobě věnuje osvětě veřejnosti v oblasti ochrany přírody. Více informací o jeho činnosti naleznete na www.ekocentrumkoniklec.cz .

Další snímky ze stezky najdete na odkazu ZDE .

Město z ptačí perspektivy
Vloženo: 28.11.2019   |   Aktualizováno: 28.11.2019
Vytisknout