Lidé nejčastěji nenosí roušku. Strážníci to obvykle řeší domluvou

městská policie Praha MP strážník strážníci ilustrační foto

Strážníci v Praze 4 zaznamenali od vyhlášení nouzového stavu (tedy od 26. 3. 2020 do 29. 4. 2020) na území městské části 1422 případů porušení mimořádných opatření. V celé metropoli to bylo 24 410 případů. Nejčastěji se jednalo o nezakrytí dýchacích cest (1293 případů), dále pak o neoprávněné shlukování více než dvou osob (107 případů) a ve čtyřech případech zjistili porušení omezujících opatření v obchodech, restauracích a provozovnách. Velkou většinu případů řešili domluvou.

„Ve třinácti případech jsme ale museli naše zjištění postoupit k přestupkovému řízení a v pěti případech jsme je předali správnímu orgánu v souvislosti s neuposlechnutím výzvy úřední osoby,“
doplnil René Štýbr, ředitel Obvodního ředitelství Městské policie Praha 4.

To se stalo i v případě dvacetiletého mladíka, který ničil popelnice i domovní branky a napadl kolemjdoucí v ulici Bohuslava ze Švamberka. Přes obličej navíc neměl povinnou ochranou pomůcku a nemínil si ji nasadit ani po opakované výzvě strážníků.

„Nebyl opilý, test na přítomnost drog ale odmítl. Svého vandalského chování a napadání procházejících lidí nemínil zanechat. Naopak je stupňoval a stejně tak i agresivitu vůči přítomný strážníkům. Ti tak byli nuceni vůči němu použít donucovacích prostředků a tím ho pacifikovali,“ řekl René Štýbr.

Strážníci v hlavním městě, a tedy i v Praze 4, se v současné době prioritně zaměřují na dodržování platných mimořádných opatření v souvislosti s pandemií koronaviru.

„Samozřejmě musí i nadále zajistit veškerá oznámení na tísňovou linku 156. Druhotná je ale nyní v jejich činnosti například problematika takzvané dopravy v klidu, a to i kvůli přerušení platnosti modrých zón do 11. května,“ uvedla Lucie Michková (ODS), předsedkyně Výboru pro bezpečnost Zastupitelstva městské části Praha 4.

městská policie Praha MP strážník strážníci ilustrační foto

Zveřejněno: 04.05.2020 – Vít Drbal   |   Aktualizováno: 04.05.2020 – Vít Drbal