Kvůli omikronu Praha zavádí preventivní opatření v MHD, dopravu zatím neomezuje


Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) a ROPID zavádí kvůli mutaci omikron a očekávané vlně šíření nemoci covid-19 v autobusových a tramvajových spojích MHD preventivní opatření, jejichž cílem je udržet co nejdéle na městských linkách dosavadní poloprázdninový provoz bez nutnosti dalšího omezování.

Od pondělí 17. ledna 2022 od ranního výjezdu budou platit následující preventivní opatření, která mají zredukovat vzájemný kontakt mezi řidiči a cestujícími.

Městské autobusové linky:
  • nebude možné nastupovat předními dveřmi,
  • prostor předních dveří bude za první řadou sedadel zapáskován, sedadla v první řadě nebude možné využívat.
Příměstské autobusové linky:
  • prostor první řady sedadel bude zapáskován, sedadla v první řadě nebude možné využívat.
Tramvaje:
  • u všech tramvají staršího typu, tj. mimo 14T a 15T nebude možné nastupovat předními dveřmi.
  • Prostor předních dveří bude zapáskován.
  • Na spojích obsluhovaných tramvajemi 14T a 15T, kde je kabina řidiče úplně oddělena od prostoru pro cestující včetně samostatného vstupu, bude možné i nadále nastupovat předními dveřmi.
Všechna vozidla budou mít uvnitř vozu i na předních dveřích informace o tomto dočasném opatření. Bezpečné odbavení nevidomých a slabozrakých, kteří obvykle nastupují předními dveřmi, zajistí řidiči například prostřednictvím druhých dveří, obdobně jako tomu bylo u předchozích vln pandemie a stejného opatření. Řidiči jsou o tomto postupu informováni.

DPP a další dopravci začnou opatření postupně do svých vozů instalovat v noci ze 14. na 15. ledna 2022. Některé vozy se zapáskovanou první řadou sedadel se tak mohou objevit v provozu už v průběhu tohoto víkendu.

Platby v hotovosti a přednostní výstup zadními dveřmi

Dopravce žádá cestující na příměstských linkách o minimalizaci plateb v hotovosti a doporučuje, aby využívali nákup jízdného předem, například v aplikaci PID Lítačka, elektronické nebo papírové kupony nebo alespoň bezhotovostní platbu kartou při nákupu na poslední chvíli u řidiče. Současně žádá cestující na příměstských linkách, aby k výstupu přednostně využívali zadní dveře a minimalizovali tak kontakt s řidičem.

Automatické otevírání dveří

Na městských autobusových linkách a na tramvajových spojích budou řidiči i nadále centrálně otevírat automaticky všechny dveře (kromě předních) bez nutnosti mačkání poptávkového tlačítka, a to ve všech zastávkách, ve kterých budou zastavovat. Zastávky na znamení zůstávají zachovány, aby bylo možné zajistit provoz autobusových a tramvajových spojů dle platných jízdních řádů.

Omezení u řidiče u předních dveří MHD
Ilustrační fotoAktualizováno: 14.01.2022 – Vít Drbal
Vytisknout