Kotěrovo dílo nyní k vidění v Praze 4

Výstava děl významné osobnosti české architektury, Jana Kotěry, a jeho žáků je právě teď k vidění ve foyer Úřadu městské části Praha 4. Kotěrovo centrum architektury si tím spolu s městskou částí připomíná 150 let od architektova narození a jeho přínos české architektuře.

„Jan Kotěra nám zde v Praze 4 zanechal některá svá významná díla z počátku dvacátého století, například vodárenskou věž v Michli nebo čerpací stanici v Braníku. Jeho žáci a následovníci se na rozvoji naší městské části také podíleli, jak dokazuje například Podolská vodárna, plavecký stadion v Podolí, Thomayerova nemocnice, obchodní centrum DBK a některé rodinné a bytové domy. Jejich tvorbu teď mohou návštěvníci vidět při průchodu úřadem,“ řekl k zahájení výstavy místostarosta pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09).

Kotěra jako vůdčí osobnost moderní české architektury ovlivnil její vývoj nejen svými díly, ale také jako profesor na Uměleckoprůmyslové škole a Akademii výtvarných umění v Praze, kde vyučoval přibližně 80 českých architektů.

Lidé se tak na výstavě mohou seznámit i s nimi a také díly dalších významných spolupracovníků Jana Kotěry - Pavla Janáka, Jaromíra Krejcara, Jana Zázvorky, ale také Antonína Engela, Karla Prágera, Jana Gillara a jiných.

Výstava je k vidění zdarma v atriu úřadu až do neděle 10. 8. a pořádá ji Kotěrovo centrum architektury.

Kotěrovo dílo nyní k vidění v Praze 4Kotěrovo dílo nyní k vidění v Praze 4Kotěrovo dílo nyní k vidění v Praze 4

Zveřejněno: 22.07.2021 – webmaster Roman Rogner