Komunitní sázení

Komunitní sázení v Praze 4

MČ Praha 4 podporuje vznik komunitních zahrad na svém území. V roce 2016 vznikly tři komunitní zahrady a v roce 2017 dalších pět míst. Zde najdete seznam komunitních zahrad a také informace o aktuálním výběrovém řízení míst pro zahrádky a další zajímavosti.


Komunitní záhony a zahrady v MČ Praha 4Komunitní zahrada v Mečislavově
Vnitroblok spodní části ulice Mečislavova v Nuslích. Prostor sloužící k setkávání sousedů, sdílení radostí i starostí a pěstování. 
www.facebook.com/vnitroblokmecislavova
Vznik podpořen MČ Praha 4

Komunitní zahrada Hodkovičky
Pod Lysinami 480/16, Praha 4. Zahrádku provozuje Společenství vlastníků jednotek v budově čp. 479-481, ul. Pod Lysinami, Praha 4
Vznik podpořen MČ Praha 4

Komunitní zahrada Podolí
Na základě výzvy Městské části Praha 4 a ve spolupráci s organizací Kokoza vzniká ve čtvrti Podolí komunitní bylinková zahrádka.
www.facebook.com/bylinkovazahradapodoli/
Vznik podpořen MČ Praha 4

Komunitní zahrada Zebra

Komunitní zahrada ve Školní ulici v Braníku.
www.zahradabranik.cz

Komunitní zahrada Na Strži - Matěchova
Zahrada vznikla v roce 2017 ve vnitrobloku. 
www.facebook.com/sousedenadstrzi

Komunitní zahrada Viktorinova
Vnitroblok domu ulice Viktorinova na Praze 4 v Nuslích. Prostor je využíván místním skautským oddílem a místními obyvateli za účelem společného setkávání a relaxace. Na zahrádce se pěstují především bylinky, jedlé keře a okrasné dřeviny.

Komunitní zahrada Rostislavova
Nedělený vnitroblok, který sdílí společnou zahradu (více než 100 bytů).

Komunitní zahrada Vokáčova

Plocha/zahrada před domem.

Komunitní zahrada Šípková – Diakonie

Zahrada obklopená zástavbou RD.

Fotogalerie ze sázení v Mečislavově 


Fotogalerie ze sázení v Podolí

Chcete-li najít další komunitní zahrady v celé Praze, podívejte se na mapu www.komunitnizahrady.czKomunitní zahrady na Praze 4 v roce 2017

V letošním roce vzniklo pět nových komunitních zahrad na nejrůznějších místech Prahy 4. Někde se jedná o předzahrádku, někde naopak o vnitroblok. V roce 2018 předpokládáme vznik dalších zahrádek.

Kokoza, o. p. s. propaguje kompostování a pěstování ve městě. Inspiruje a motivuje obyvatele k využívání kompostovacích technologií vhodných do města a k pěstování ovoce a zeleniny pro svoji spotřebu a pro radost. Pro zviditelnění těchto témat vytváří prostor pro spolupráci s aktivními lidmi, firmami a veřejnou správou.

Máte-li dotazy, obracejte se na email verona.ballay@praha4.cz.

Akci pořádá městská část Praha 4 ve spolupráci s místní Agendou 21 a organizací Kokoza.Soutěž o nejhezčí předzahrádku v roce 2017


„Ve svém okolí jsem si všiml moc hezky udržovaných předzahrádek u některých panelových, nebo činžovních domů. Je velmi milé vidět, že se někteří občané tak hezky starají o své okolí“, říká Petr Štěpánek (Trojkoalice/Zelení), starosta MČ Praha 4. 
„Proto jsme se rozhodli vyhlásit malou letní soutěž o tři nejhezčí předzahrádky, které si vlastními silami udržují buď bytová družstva, nebo jednotlivci.“

Soutěžit mohl každý – jednotlivci, SVJ, bytová družstva, nebo i s.r.o. 
Sešlo se mnoho krásných fotografií a námětů k posouzení, takže nebylo úplně snadné vybírat. 

V pondělí 21. 8. zasedla odborná porota, která ze zaslaných fotografií zahrádek po dlouhém rozhodování vybrala vítězné předzahrádky, které ocenila dárkovým poukazem na zahradnické potřeby.