Kniha o Ince Bernáškové se křtila v Praze 4

Starosta městské části Praha 4 Petr Štěpánek a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra včera ve spořilovské sokolovně společně pokřtili knihu novinářky, spisovatelky a překladatelky Jany Vrzalové Zasnoubena se smrtí. Kniha je věnovaná osudu Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty, která až do svého zatčení žila na Spořilově v jednom z domků v Jihovýchodní VIII.

„Připomínání historických událostí spojených s našimi moderními dějinami je důležité, protože paměť je mostem mezi minulostí, přítomností a budoucností a pochopení historie nám všem pomáhá hledat řešení současných problémů,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/Zelení). „Považuji za naši povinnost připomínat si oběti nacistického bezpráví a otevírat naléhavou diskusi o tragických etapách našich dějin také v místech, kolem kterých denně chodíme, kde žijeme a pracujeme.“

Inka Bernášková byla dcerou předního českého grafika Vojtěcha Preissiga. Za mobilizace se dobrovolně přihlásila jako zdravotní sestra, po mnichovském diktátu pomáhala Čechům vyhnaným z pohraničí a za okupace pomáhala utíkat lidem přes Slovensko do zahraničí. Její odbojová činnost však byla spojena především s vydáváním ilegálního časopis V boj. Redakce a tiskárna sídlila právě ve spořilovském domku č. p. 944.

V září 1940 ji gestapo vypátralo a zatklo. Chovala se statečně a hrdě, veškerou vinu brala jen na sebe. K trestu smrti byla odsouzena v Berlíně 5. března 1942 a svému právnímu zástupci výslovně zakázala žádat Němce o milost. Popravili ji v Berlíně-Plotzensee 26. srpna téhož roku. In memoriam byla Inka Bernášková vyznamenána v roce 1946 Válečným křížem a v roce 1998 medailí Za hrdinství.

"Inka Bernášková byla neuvěřitelně statečná a vytrvalá, a to jak při vydávání časopisu V boj, tak po zatčení. Kuráž zřejmě zdědila po otci, který před svým angažmá v protinacistickém odboji působil již v tom protirakouském,“ uvedl zastupitel Michal Hroza (TOP 09). “Všichni známe jeho výrazné plakáty zvoucí ke vstupu do Československých legií, pro které vytvořil jako zkušený typograf nové písmo. Tady někde asi leží vysvětlení, proč byla později Inka Bernášková schopna být sama autorkou, redaktorkou, typografkou i tiskařkou časopisu V boj.“

Knihu, která je prolnutím literatury faktu s beletrií a obsahuje řadu dobových, dosud veřejnosti neznámých nebo jen zcela výjimečně publikovaných snímků, dokumentů a plakátů, vydalo brněnské nakladatelství Jota.

Součástí uvedení knihy byla vernisáž výstavy o Ince Bernáškové. Pozoruhodná expozice je dílem Jaroslava Čvančary a bude přesunuta do Základní školy Jižní, kde bude k vidění až do konce listopadu.