Den obětí holokaustu uctila Praha 4 čištěním Stolpersteine

Loni v lednu to byla Michelská ulice, letos se čištění dočkala hned dvě místa, jedno v ulici U Svépomoci na Pankráci a druhé v Podolí v Lopatecké ulici. Zastupitelé uctili památku Josefa Gӧtze a pětičlenné rodiny Kaufmannových.

„Mosaznými dlaždicemi si připomínáme poslední bydliště a osudy lidí, kteří se stali oběťmi nacistického teroru a byli odvlečeni do koncentračních táborů. Tuto iniciativu na Praze 4 podporujeme a loni jsme odhalili dva nové Stolpersteine, oba v Nuslích. V dalších letech plánujeme přidat další,“ řekl místostarosta Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09).

Projekt tzv. Stolpersteine, v překladu kamenů, o které se má zakopnout, funguje už od devadesátých let. Uctívá památku nejen Židů, ale i Romů a politicky stíhaných lidí. Do celoevropského projektu se již zapojilo přes 280 měst. V Česku se první pamětní dlaždice objevily před dvanácti lety a dnes jsou součástí chodníků kromě Prahy také v Brně, Kolíně nebo například v Třeboni.

Další foto najdete v malé fotogalerii na odkazu ZDE .

Den památky obětí nacistického režimu si již tradičně připomněli zástupci radnice čištěním pamětních kostek. Takzvané kameny zmizelých jsou zasazeny do chodníků v ulicích v Podolí a v Nuslích. Na území Prahy 4 je jich již víc než deset, další přibyly loni. „Mosaznými dlaždicemi si připomínáme poslední bydliště a osudy lidí, kteří se stali oběťmi nacistického teroru a byli odvlečeni do koncentračních táborů. Tuto iniciativu na Praze 4 podporujeme a loni jsme odhalili dva nové Stolpersteine, oba v Nuslích. V dalších letech plánujeme přidat další,“ řekl ve středu 27. ledna 2021 místostarosta Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09).Den památky obětí nacistického režimu si již tradičně připomněli zástupci radnice čištěním pamětních kostek. Takzvané kameny zmizelých jsou zasazeny do chodníků v ulicích v Podolí a v Nuslích. Na území Prahy 4 je jich již víc než deset, další přibyly loni. „Mosaznými dlaždicemi si připomínáme poslední bydliště a osudy lidí, kteří se stali oběťmi nacistického teroru a byli odvlečeni do koncentračních táborů. Tuto iniciativu na Praze 4 podporujeme a loni jsme odhalili dva nové Stolpersteine, oba v Nuslích. V dalších letech plánujeme přidat další,“ řekl ve středu 27. ledna 2021 místostarosta Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09).

Zveřejněno: 27.01.2021 – Vít Drbal