Čestný občan Eduard Marek: Skauti mají pomáhat


V prvním zářijovém týdnu se na radnici uskutečnilo přátelské setkání, při kterém místostarosta Josef Svoboda poblahopřál 104letému Eduardu Markovi, čestnému občanu Prahy 4, k získání dalšího titulu „Plukovník – velitel“. Tento titul mu byl udělen v letošním roce při slavnostním setkání spolku Česká atlantická komise (ČAKO - CZECH ATLANTIC COMMISSION – CZACO) v Táboře – Měšici.

V prvním zářijovém týdnu se na radnici uskutečnilo přátelské setkání, při kterém místostarosta Josef Svoboda poblahopřál 104letému Eduardu Markovi, čestnému občanu Prahy 4, k získání dalšího titulu „Plukovník – velitel“. Tento titul mu byl udělen v letošním roce při slavnostním setkání spolku Česká atlantická komise (ČAKO - CZECH ATLANTIC COMMISSION – CZACO) v Táboře – Měšici.

Eduard Marek, dlouholetý skaut s přezdívkou Hroznýš, byl touto čestnou hodností oceněn jako udatný a neúnavný bojovník proti všem diktaturám. Místostarosta Josef Svoboda, který má ve své gesci sociální politiku, podporu zdravotnictví a spolupráci s neziskovými a náboženskými organizacemi, při této příležitosti vyzdvihl celoživotní přínos pana Marka při obraně svobody a demokracie i jeho neúnavnou ochotu sdílet své bohaté zkušenosti s dalšími lidmi, a to nejen ve skautském hnutí.

V prvním zářijovém týdnu se na radnici uskutečnilo přátelské setkání, při kterém místostarosta Josef Svoboda poblahopřál 104letému Eduardu Markovi, čestnému občanu Prahy 4, k získání dalšího titulu „Plukovník – velitel“. Tento titul mu byl udělen v letošním roce při slavnostním setkání spolku Česká atlantická komise (ČAKO - CZECH ATLANTIC COMMISSION – CZACO) v Táboře – Měšici. Během setkání, při kterém se hodně vzpomínalo, Eduard Marek připomněl zásadu, že skauti mají pomáhat, a proto spolu s dalšími začal v době okupace pomáhat židovským spoluobčanům. Popsal, jak se dostal do hledáčku gestapa, své první zatčení, odsouzení i věznění. Rozpovídal se také o poválečné éře, kdy po komunistickém puči v únoru 1948 spoluzakládal odbojovou skupinu DEB, roce 1949 byl zatčen a následně odsouzen na 10 let. Propuštěn byl nakonec v roce 1956. Jako dlouholetý skaut se podílel na obnovování skautské organizace jak v roce 1968, tak i po roce 1989.

Ale mluvilo se i o jiných věcech. Eduard Marek prozradil, jak to bylo s jeho tandemovým seskokem padákem, který absolvoval ve svých 102 letech, a zda plánuje další. Mužská část jeho rodiny je sice spíše pro, ale ženský element se prý výrazně postavil proti, a tak se už zřejmě skákat nebude.

V prvním zářijovém týdnu se na radnici uskutečnilo přátelské setkání, při kterém místostarosta Josef Svoboda poblahopřál 104letému Eduardu Markovi, čestnému občanu Prahy 4, k získání dalšího titulu „Plukovník – velitel“. Tento titul mu byl udělen v letošním roce při slavnostním setkání spolku Česká atlantická komise (ČAKO - CZECH ATLANTIC COMMISSION – CZACO) v Táboře – Měšici. Jasný recept na dlouhý věk pan Marek nemá, ale říká, že pohyb v žádném případě neškodí, a když to jde, tak v jakémkoliv věku. Povídalo se i o jídle a pití. Čilý senior prozradil, že nejraději má kuřecí stehna s rýží. Sám si je i vaří a nejlepší jsou udělaná v remosce, stejně tak jako rýže. Slanina a vejce mu také jdou k duhu, byť si postěžoval, že za poslední dobu poněkud zhubnul. Trochu ho mrzí, že už v jeho okolí zmizel z nabídky černý Kozel, a proto musel přejít na Plzeň. Ale jedno pivo mu vydrží, užívá ho spíše jako lék. Podobně jako ráno na rozproudění krve malý kalíšek becherovky vyměnil v poslední době za vaječný koňak. Rád má i čaj se lžičkou medu.

Česká atlantická komise, která čestnou hodnost „Plukovníka“ Eduardu Markovi udělila, je sdružením a reprezentantem občanů vyznávajících společné hodnoty euroatlantického civilizačního okruhu. Jejím posláním je hájit a šířit tyto hodnoty a také poskytovat platformu pro vyjadřování potřeb a názorů občanů sdílejících tyto kulturní hodnoty a přispívat aktivně k formování veřejného mínění.

V prvním zářijovém týdnu se na radnici uskutečnilo přátelské setkání, při kterém místostarosta Josef Svoboda poblahopřál 104letému Eduardu Markovi, čestnému občanu Prahy 4, k získání dalšího titulu „Plukovník – velitel“. Tento titul mu byl udělen v letošním roce při slavnostním setkání spolku Česká atlantická komise (ČAKO - CZECH ATLANTIC COMMISSION – CZACO) v Táboře – Měšici. V prvním zářijovém týdnu se na radnici uskutečnilo přátelské setkání, při kterém místostarosta Josef Svoboda poblahopřál 104letému Eduardu Markovi, čestnému občanu Prahy 4, k získání dalšího titulu „Plukovník – velitel“. Tento titul mu byl udělen v letošním roce při slavnostním setkání spolku Česká atlantická komise (ČAKO - CZECH ATLANTIC COMMISSION – CZACO) v Táboře – Měšici.
Aktualizováno: 06.09.2021 – Vít Drbal
Vytisknout