COVID 19: Co platí od pondělí 23. listopadu 2020


Jan Blatný a Karel Havlíček během tiskové konference, 20. listopadu 2020.
Ministři Jan Blatný a Karel Havlíček během tiskové konference 20. listopadu 2020 - zdroj: vlada.cz

V celé České republice se od pondělí zmírňují některá omezení, která vláda zavedla proti šíření koronaviru. Zkracuje se doba nočního zákazu vycházení, déle mohou být otevřené obchody a výdejní okénka restaurací. Lidé se také mohou shromažďovat ve větším počtu než dosud, například na svatbách, pohřbech a při bohoslužbách.

Povoleno je venku i uvnitř shromažďování až šesti lidí, zákaz vycházení začíná od 23 hodin místo současných 21 hodin, do jedenácti večer se může prodloužit také otvírací doba obchodů a výdejních okének restaurací. Nadále je ale zakázáno pití alkoholu na veřejnosti.

V obchodech, které mohou být otevřené, stále platí, že na zákazníka musí připadat 15 metrů čtverečních provozní plochy, a trvá zákaz prodeje v neděli a ve státní svátky. Nově ale tam, kde prodejci kvůli dodržení pravidla vyžadují vstup s vozíkem, bude platit výjimka pro matky a otce s kočárky. Do kapacity obchodu se také nebudou počítat děti do šesti let.

Z nynějších 15 na 20 se zvyšuje maximální počet účastníků svateb, pohřbů a bohoslužeb. Do divadelních a koncertních sálů, muzeí a galerií se veřejnost i nadále nedostane. Lidé si ale mohou vyzvedávat výpůjčky v knihovnách z výdejních okének, dosud bylo možné jen bezkontaktní půjčování knih.

Autoškoly mohou od pondělí opět pořádat teoretické i praktické závěrečné testy. Cvičné jízdy a výuka jsou ale dál zakázané.

Přehled konkrétních opatření při určitém stupni epidemie:
(Kliknutím na obrázek se otevře soubor PDF ke stažení.)
PES_matice_opatreni_221120_final-page-001

Samotný článek ministerstva o systému PES s řadou příloh najdete na odkazu ZDE .
Vytisknout