ČLÁNKY

12
 • Výstavba metra D uzavře na několik let část ulice Na Strži


  Řidiči z Prahy 4 a řidiči, kteří Prahou 4 projíždějí, se musí připravit na dlouhá zdržení v okolí ulice Na Strži, anebo využít alternativní trasy. Od 1. dubna 2023 totiž začne kompletní uzavírka dalších úseků této komunikace mezi ulicemi Olbrachtova a Antala Staška. Trvat bude následující zhruba tři roky. Dopravní omezení se dotknou i autobusové dopravy.
 • Začalo druhé kolo projednání Metropolitního plánu. Řekněte nám svůj názor!


  V úterý 26. dubna 2022 byl zveřejněn upravený návrh Metropolitního plánu, nového územního plánu hl. m. Prahy, který bude určovat budoucí podobu hlavního města. Zveřejněním upraveného návrhu vstoupil Metropolitní plán do další fáze tzv. veřejného projednání, během kterého se uskuteční i další kolo připomínkování. V rámci tohoto kola může kdokoliv uplatnit svou připomínku a vlastníci pozemků dotčených návrhem řešení, oprávněný investor a zástupce veřejnosti mohou podávat námitky, a to nejpozději do 30. června 2022.
 • Změny v podnikání malými vozidly k 21. květnu 2022


  V důsledku přijetí nových norem EU tvořících tzv. Balíček mobility budou od 21. května 2022 nově na kategorii podnikatelů, kteří vykonávají povolání podnikatele v silniční nákladní dopravě výhradně vozidly nebo jízdními soupravami o největší povolené hmotnosti přesahující 2,5 tuny, avšak nepřesahující 3,5 tuny (dále jen „dodávka“) dopadat obdobné povinnosti vztahující se v současnosti na podnikatele v silniční dopravě provozující silniční nákladní dopravu pro cizí potřebu vozidly nebo jízdními soupravami o největší povolené hmotnosti přesahující 3,5 tuny (dále jen „velké vozidlo“), pokud budou těmito vozidly provozovat mezinárodní dopravu nebo dopravu mezi dvěma místy na území jiného členského státu (tzv. kabotáž).
 • Nájmy zůstanou už čtvrtý rok ve stejné výši


  Praha 4 letos opět nebude valorizovat nájmy prostor, které jsou v její správě. Rozhodli o tom radní městské části, aby i v tomto roce ulevili rodinám a firmám ve stále nejisté koronavirové době.
 • Praha 4 nabízí v rámci akce Milostivé léto pomoc svým dlužníkům


  Lidé, kteří se dostali kvůli nesplaceným poplatkům či nájmům do exekucí vůči městské části Praha 4, mají nyní jedinečnou příležitost zaplatit mnohem méně. Umožnila to akce nazvané Milostivé léto, která začala na konci října letošního roku a potrvá do 28. ledna 2022. Více v článku ...
 • Praha vyhlásila Program pro označování provozoven na území Pražské památkové rezervace v roce 2022


  Usnesením Rady hlavního města Prahy č. 1367 ze dne 7. června 2021 byl schválen a vyhlášen Program pro označování provozoven na území Pražské památkové rezervace v roce 2022. Více v článku ...
 • Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech


  Městská část Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům na svém území, tentokrát za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna 2021 schválila Rada městské části Praha 4. Více v článku ...
 • Sčítání 2021: jednoduše a bezpečně on-line


  Sčítání lidu, domů a bytů začalo o půlnoci z 26. na 27. března 2021 on-line sčítáním. Tato internetová forma měla podle původního záměru Českého statistického úřadu skončit 9. dubna 2021, ovšem z důvodu epidemické situace byla možnost sečíst se pomocí počítače nebo mobilní aplikace prodloužena až do 11. května 2021. Více v článku ...
 • Sleva na nájemném schválena pro konkrétní podniky


  Divadla, školy, restaurace i služby – těm všem a desítkám dalších podniků dnes Rada městské části Praha 4 schválila slevu na nájemném za měsíce prosinec, leden a únor. O padesátiprocentní slevu mohli žádat všichni ti, kteří stejně jako na jaře a na podzim loňského roku museli a stále musí mít zavřené provozovny.
 • Sčítání lidu, domů a bytů 2021


  Český statistický úřad oznámil, že letošní sčítání lidu domů a bytů začne o půlnoci z 26. na 27. března 2021 a bezpečně a jednoduše se ho lze zúčastnit online. Elektronický sčítací formulář bude zpřístupněn na internetové stránce Českého statistického úřadu (ČSÚ) nebo v mobilní aplikaci. Pokud někdo nevyužije internetovou formu sčítání do 9. dubna 2021, bude muset vyplnit a odevzdat listinný sčítací formulář. Povinnost zúčastnit se sčítání vyplývá ze zákona.
 • Praha 4 má otevřeny dvě školy pro děti pracovníků IZS a vybraných profesí


  Od pondělí 1. března 2021 jsou z rozhodnutí vlády uzavřeny mj. mateřské a základní školy. Výjimku tvoří ty mateřské a základní školy, do kterých budou moci docházet dětí rodičů pracujících v Integrovaném záchranném systému a v dalších vybraných profesích. Městská část Praha 4 pro tento účel poskytla Základní školu U Krčského lesa a Mateřskou školu Fillova.
 • ZPŘÍSNĚNÍ OPATŘENÍ: co platí od pondělí 1. března 2021


  Kvůli zhoršující se epidemické situaci vyhlásila Vláda ČR přísnější opatření, která platí od pondělí 1. března 2021. Výrazně se omezuje pohyb, zavřou se školy, včetně mateřských, a jesle. Ubylo také výjimek pro obchody a služby. Zpřísnila se i pravidla pro nošení ochranných prostředků dýchacích cest. Opatření budou platit tři týdny, tedy do 21. března 2021.
 • PVK zpřísňují opatření v boji s koronavirem


  Pražské vodovody a kanalizace (PVK) oznámily, že v reakci na zhoršující se epidemickou situaci zpřísňují vlastní bezpečnostní opatření, aby i v této situaci byla společnost schopna plně zajistit úpravu a distribuci pitné vody a čištění odpadních vod. Pražané se nemusejí o kvalitu pitné vody obávat, tu PVK stoprocentně garantují.
 • Další zpřísnění: Vláda nařídila povinné respirátory


  Vláda ČR rozhodla o dalším zpřísnění opatření proti nemoci COVID-19. Kvůli zhoršující se epidemické situaci a šíření britské mutace budou muset lidé od půlnoci ze středy na čtvrtek 25. února 2021 v MHD, v obchodech, na úřadech a v dalších místech s větší koncentrací osob nosit povinně respirátory (nejméně třídy FFP2 nebo KN95 bez výdechového ventilu). Další možností jsou nanoroušky, popřípadě dvě na sobě nasazené chirurgické roušky.
 • Během oblevy se zvyšuje nebezpečí pádu ledu a sněhu ze střech


  Vzhledem ke změnám v současném zimním počasí, velkým výkyvům v denních a nočních teplotách a s tím spojenému vytváření sněhových či ledových převisů a rampouchů na střechách, upozorňuje městská část Praha 4 obyvatele i návštěvníky, aby dbali při pohybu po ulicích maximální opatrnosti.
 • Pro pas, občanku nebo parkovací oprávnění nově i přes on-line rezervaci


  Městská část Praha 4 spustila on-line rezervační sytém pro vybrané agendy. Zatím jsou v nabídce ty nejžádanější činnosti, tedy vyřizování osobních dokladů a evidence obyvatel a také parkovací oprávnění. Občané mají nyní nově možnost si rezervovat termín pro jednání na těchto pracovištích Úřadu MČ Praha 4.
 • Radní schválili další slevy na nájmech pro podnikatele


  Tentokrát na tři měsíce – prosinec, leden a únor – schválili radní městské části Praha 4 slevy na nájemném. Jedná se již o třetí vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie. Podniky, které stejně jako na jaře a na podzim loňského roku, musejí mít i nyní zavřené provozovny, mohou požádat až o padesátiprocentní slevu na nájemném. Slevy se týkají nájemců nebytových prostor a nebytových objektů ve svěřené správě městské části, kteří nemohou v těchto měsících podnikat.
 • Rozšíření otevírací doby Úřadu MČ Praha 4 pro veřejnost


  Pro území České republiky platí stále 5. stupeň Protiepidemického systému (PES) a nadále jsou v platnosti nařízení vlády vyplývající z nouzového stavu. Proto, aby omezení rozsahu úředních hodin nepřiměřeně neomezilo práva klientů/veřejnosti, rozšiřuje Úřad městské části Praha 4 od středy 10. února 2021 otevírací dobu pro veřejnost. Podrobnosti v článku ...
 • COVID-19: Od soboty platí další změna v opatřeních


  Nová a přísnější opatření Vlády ČR proti šíření pandemie koronaviru, která začnou platit o půlnoci z pátku 29. 1. 2021 na sobotu 30. 1. 2021, ještě víc omezí život v České republice. Vláda naopak nezměnila podmínky pro výuku ve školách. I nadále proto chodí do školy jen první a druhé třídy a také děti z mateřských a speciálních škol. Více v článku ...
 • Nájmy se letos v Praze 4 zvyšovat nebudou


  Rada městské části Praha 4 schválila i pro letošní rok zrušení valorizace nájmů u prostor, které jsou ve správě městské části. Opatření by mělo pomoci rodinám, podnikatelům a živnostníkům v době pokračující koronavirové krize. Cena nájmů tak zůstane již třetí rok za sebou stejná.
 • UPOZORNĚNÍ: Tento pátek končí lhůta pro podávání žádostí o dotace


  Pátek 15. ledna 2021 (do 14 hodin) je posledním dnem pro podání žádostí o dotaci v oblastech: sportovních a tělovýchovných aktivit; kulturní a spolkové činnosti; bezpečnosti dětí a mládeže, rizikového chování dětí a mládeže a na podporu organizací zabývajících se snižováním rizik v oblasti protidrogové problematiky; sociální a zdravotní; rodinné politiky a integrace cizinců a národnostních menšin; životního prostředí pro rok 2021. Více na odkazu ...
12