Bezplatná Poradna při finanční tísni v Praze 4 nabízí pomoc


Městská část Praha 4 podporuje činnost bezplatné Poradny při finanční tísni. Ta radí lidem, jak se vypořádat s dluhy i s exekucemi, a zpracovává také návrhy na oddlužení. Mnoho dotazů směřuje i na insolvence, rodinný rozpočet a konkrétní smlouvy. Poradci pracují s klienty na jejich rozpočtech a ladí jejich přístup k věřitelům.

K dispozici jsou poradci klientům od pondělí do čtvrtka od 8 do 18 hodin, v pátek pak do 17 hodin na adrese Hvězdova 1549/19 (naproti Arkádám Pankrác).

„Poradna očekává, že zájemců o její služby bude nyní přibývat v důsledku situace, kterou vyvolala pandemie koronaviru,“ uvedl radní pro bezpečnost, IT a sport Jaroslav Míth (ODS). Ten byl v roce 2017 u zrodu myšlenky nabídnout poradně prostory pro provoz právě v Praze 4.

Nejčastějším klientem poradny je člověk ve věku třicet až padesát let, který je vyučený, svobodný, zaměstnanec s dluhy kolem 450 tisíc korun. A nejčastějším tématem rozhovorů jsou exekuce a oddlužení, tedy osobní bankrot.

„Mnozí využili odklad splátek i exekucí a zvažují, jak situaci ustojí. Je důležité koncentrovat se na vlastní rozpočet, dát si do pořádku příjmy i výdaje. Zjistit, jak velkou máme rezervu. A určitě si nepůjčovat na splácení předchozích dluhů,“ uvedl David Šmejkal, ředitel poradny v Praze 4.

Provoz poradny podporují kromě Prahy 4 i některé české banky a také hlavní město Praha. To umožňuje poradně poskytovat služby zdarma.

Specialisté z Poradny při finanční tísni za klienty nedocházejí. Jsou ale schopni obsloužit i klienty s handicapem. Neposkytují také částečné právní a základní sociální poradenství. Zaměřují se na dluhy – závazky a jejich řešení. V sociálních věcech odkazují na občanské poradny a na specializované, například manželské poradny.

Poradna při finanční tísni
Zveřejněno: 25.05.2021 – Vít Drbal
Vytisknout