Život letce by vydal na několik životů

Ve čtvrtek 1. srpna oslavil své 95. narozeniny Tomáš Lom, hrdina bitvy o Anglii, příslušník 311. československé perutě britského královského letectva Roayl Air Force a už půlstoletí obyvatel Hodkoviček. Jubilantovi na Úřadu městské části Praha 4 poblahopřáli starostka Irena Michalcová (Ano 2011) a radní Filip Vácha (TOP 09).

Ve čtvrtek 1. srpna 2019 oslavil své 95. narozeniny Tomáš Lom, hrdina bitvy o Anglii, příslušník 311. československé perutě britského královského letectva Roayl Air Force a už půlstoletí obyvatel Hodkoviček. Jubilantovi na Úřadu městské části Praha 4 poblahopřáli starostka Irena Michalcová (Ano 2011) a radní Filip Vácha (TOP 09).

Tomáš Lom se narodil 1. srpna 1924. Do Anglie se dostal ve čtrnácti letech, krátce před tím, než Němci obsadili Československo. V Anglii vystudoval střední školu, v 16 letech odmaturoval a pokračoval ve studiu matematiky a fyziky na univerzitě v Glasgow ve Skotsku. Tam získal bakalářský diplom. Sotva dovršil 18 let, přihlásil se v Londýně na naší ambasádě do armády.

Nejprve ho přidělili k pěchotě, ale on toužil jít k letectvu, protože jen letectvo tehdy aktivně zasahovalo do boje. Ke královskému letectvu se dostal v roce 1943, dostal výcvik radiooperátora, palubního radiomechanika a palubního střelce. A v prosinci 1944 se konečně dostal k bojové jednotce. K 311. československé peruti pobřežního letectva. Později byl převelen na Bahamy k výcvikové jednotce v Nassau.

Po válce se Tomáš Lom vrátil s 311. perutí do Československa, vzápětí demobilizoval a věnoval se studiu matematiky a fyziky na Karlově Univerzitě v Praze. Získal doktorát a zaměstnání ve Výzkumném ústavu Tesla. Protože nebyl pilotem ani důstojníkem a armádu opustil, ušel nejhorším represáliím ze strany komunistického režimu v padesátých letech.

Malá fotogalerie ze setkání je na odkazu ZDE .

Zveřejněno: 01.08.2019 – Vít Drbal