Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Volba druhu živnosti (Julija 25.06.2019 13:59) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  pokud předmětem mého podnikání bude příprava balených ve vaničkách potravin (např. zeleninové saláty) a následně jejich prodej v obchodě (bez možnosti konzumace přímo v prodejně) nebo na farmářském trhu, o jaký druh živnosti se bude prosím jednat - o živnost volnou (výroba, obchod a služby jinde nezařazené) nebo živnost řemeslnou ( hostinská činnost)? Dále bych se chtěla zeptat, jak to bude s volbou druhu živnosti, rozhodnu-li se saláty prodávat na váhu? Může ovlivnit nabídka ochutnávky salátů na farmářských trzích druh živnosti (tj. prodej balených výrobků s ochutnávkou)?
  Moc děkuji za odpovědi.

  S pozdravem

  Julija
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 27.06.2019 16:02)
   Dobrý den,
   dle živnostenského zákona a dle nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností jsou obsahem živnosti řemeslné Hostinská činnost mimo jiné: činnosti spočívající v přípravě a prodeje pokrmů a nápojů k bezprostřední spotřebě v provozovně, v níž jsou prodávány.
   Další živností, ve které je obsažena výroba potravinářských výrobků a zpracování rostlinných surovin, je volná živnost: Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, kde je obor č. 7 Výroba potravinářských a škrobárenských výrobků. Obsah tohoto oboru je zní:

   Výroba potravinářských výrobků zpracováním rostlinných a živočišných surovin a potravních doplňků, přídatných a pomocných látek na potraviny určené k lidské výživě, zejména zpracování drůbeže, králíků, zvěřiny, ryb, vodních živočichů, vajec, medu, ovoce, skořápkových plodů, zeleniny, včetně výroby čistých šťáv a koncentrátů z ovoce a zeleniny, zpracování brambor a hub, výroba jedlých tuků a olejů, cukru a přírodních sladidel, kakaového prášku a směsí kakaa s cukrem, cukrovinek, čokolády a čokoládových bonbónů, úprava rýže a luštěnin, kávy, čaje, koření, výroba potravních doplňků, přídatných a pomocných látek, potravin určených pro zvláštní výživu (dětskou, kojeneckou výživu, pro bezlepkové, redukční, nízkoproteinové diety a podobně), kvasného octa a droždí, těstovin, müsli a směsí obilovin, konzervovaných a dehydratovaných výrobků. Výroba nealkoholických nápojů, stáčení a úprava balených vod a výroba dalších nápojů. Výroba vína, ovocných vín a medoviny. Výroba škrobu, potravin na bázi škrobu a dalších škrobárenských výrobků, zejména dextrinových a škrobových lepidel, hydrolyzovaných a modifikovaných škrobů pro impregnační, ztužovací a jiné nepotravinářské účely. Výroba pokrmů bez možnosti přímé konzumace v hostinské provozovně.
   Obsahem činnosti není zpracování masa velkých a malých jatečných zvířat, kromě drůbeže, králíků a zvěřiny, zpracování masa na polotovary a masné výrobky, zpracování zrnin na mouku a další mlýnské výrobky a zpracování mléka a výroba mléčných výrobků, výroba pekařských a cukrářských výrobků, zmrzliny, kvasného lihu, destilátů, lihových nápojů vyrobených studenou cestou a piva.

   Výše uvedené právní předpisy neřeší prodej na váhu ani prodej balených výrobků s ochutnávkou.

   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Přechod OSVČ na s.r.o. (Martin Kratochvíl 07.06.2019 12:03) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli když napřed začnu podnikat jako OSVČ mohu potom stejné živnostenské oprávnění použít pro podnikání jako sro. A pokud tak učiním, zda mohu na dané oprávnění někdy znova využít OSVČ pro současném využití jako sro. Nebo se jedná o dva různé typy a při založení sro. získám jiné živnostenské oprávnění a pokud bych už nechtěl jako OSVČ vůbec působit, je lepší toto původní oprávnění zrušit.
  Předem děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 24.06.2019 14:47)
   Dobrý den,
   živnost může provozovat fyzická nebo právnická osoba. Jedná se o dva subjekty, které podnikají samostatně, vlastním jménem, na vlastní zodpovědnost, mají rozdílné IČO a tudíž vlastní jiné živnostenské oprávnění.
   Pokud máte vystavené živnostenské oprávnění jako fyzická osoba a hodláte podnikat jako právnická osoba, máte možnost toto živnostenské oprávnění přerušit na dobu určitou nebo zrušit.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Zivnostensky list pro cizince (Anastasia 09.06.2019 10:37) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, chtěla bych založit živnostenský list. Ale za 3 mesice odjedu z CZ. Můžu pak používat živnostenský list, když už nebudu mít dlouhodobe povolené k pobytu a nebudu bydlet v CZ?
  Děkuji moc
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 24.06.2019 14:25)
   Dobrý den,
   platnost živnostenského listu je uvedena na výpisu z živnostenského rejstříku. Pokud budete mít vydán výpis z živnostenského rejstříku na dobu určitou, je dána jeho platnost uvedeným datem na tomto výpisu. Pobyt v zahraničí není rozhodující při provozování podnikatelské činnosti.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: spravni poplatky (Matus Volosin 10.06.2019 8:01) – Živnostenský úřad
  Dobry deň, môžete mi prosím poradiť na aký účet treba zaplatiť správny poplatok po podaní žiadosti o registráciu živnosti online cez web https://www.rzp.cz/elpod.html ? Nikde som žiadne číslo účtu nenašiel. Ďakujem
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 24.06.2019 14:22)
   Dobrý den,
   pokud využijete možnosti podat ohlášení živnosti elektronicky
   / viz https://www.rzp.cz/elpod.html /, budete vyzván příslušným živnostenským úřadem k zaplacení správního poplatku. V této výzvě budete mít pokyny k zaplacení správního poplatku včetně čísla účtu.
   S pozdravem
   Ing. PavlaMelšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Přechod z hlavní na vedlejší SVČ (Kristýna 11.06.2019 22:29) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  budu přecházet z hlavní SVČ na vedlejší (nastupuji do zaměstnání a budu mít menší vedlejší příjem).

  Chtěla bych se zeptat, jestli mi vzniká oznamovací povinnost vůči živnostenskému úřadu (pokud ano, který dokument prosím slouží pro tento oznam a stačí ho příp. odevzdat na podatelně?).

  Případně můžete mi poradit, jakým úřadům je ještě třeba změnu nahlásit?

  Moc děkuji za radu,

  K
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 24.06.2019 14:18)
   Dobrý den,
   změnu z hlavního pracovního poměru na vedlejší pracovní poměr živnostenské úřady neregistrují. Z tohoto důvodu není povinnost podnikatelů tuto změnu živnostenskému úřadu nahlašovat.
   S pozdravem
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: výroba a prodej textilu - obor živnosti (Jana Novotná 31.05.2019 9:00) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit do jakého oboru volné živnosti se zaregistrovat pokud bych chtěla vyrábět a prodávat textilní výrobky a drobnou bižuterii. Tyto výrobky bych ráda prodávala přes vlastní eshop, příležitostně na trzích a také dodávala do kamenných prodejen. Jsem povinna v tomto případě mít zavedenou EET? Děkuji. Pěkný den
  • Odpověď: (Vít Drbal (drbal) 06.06.2019 16:58)
   Vážená paní Novotná,
   pro výrobu a prodej textilu Vám doporučuji u volné živnosti: výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona , obor činnosti č. 10 : Výroba textilií, textilních výrobků, oděvů a oděvních doplňků.
   Pro výrobu bižuterie Vám doporučuji obor činnosti č. 41 : Výroba školních a kancelářských potřeb, kromě výrobků z papíru, výroba bižuterie, kartáčnického a konfekčního zboží, deštníků , upomínkových předmětů.
   V rámci výrobní činnosti máte právo dle svého živnostenského oprávnění výrobky i prodávat a opravovat, zůstane-li zachována povaha živnosti. V případě prodeje výrobků jiných výrobců, Vám doporučuji ještě obor činnosti č. 48 . Velkoobchod a maloobchod.
   S dotazy týkající se EET se prosím obraťte na Ministerstvo financí, tato oblast nespadá do kompetence živnostenských úřadů.
   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: Rejstříkový Úřad (Matěj Bahník 11.04.2019 16:10) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,

  dozveděl jsem se že sídlo PO je registrováno na tzv. virutální adrese. Potřebuji vedět kam se tedy obrátit a registrovat sídlo na reálnou provozovnu.

  Děkuji s pozdravem
  Matěj Bahník
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 12.04.2019 12:09)
   Dobrý den,
    
   dle § 429 občanského zákoníku platí, že sídlo podnikatele se určí adresou zapsanou ve veřejném rejstříku. U adresy sídla, dle živnostenského zákona, se rozumí tyto údaje: název obce, název ulice, číslo popisné nebo evidenční, číslo orientační, pokud bylo přiděleno a poštovní směrovací číslo. Tyto údaje se zapisují do Registru živnostenského podnikání. Pokud hodláte ohlásit živnostenskému odboru provozovnu, tak i její adresa musí být zapsána v rozsahu výše uvedených údajů. Označení tzv. virtuální adresa živnostenský zákon nezná. Na základě ohlášení živnosti  a následného vydání Výpisu z živnostenského rejstříku je adresa sídla zapsána v registru živnostenského podnikání. Totéž se týká oznámení o zahájení činnosti v provozovně.
    
   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
    
 • Otázka: Právní poradenství - co do ŽL (Ivo Lažanský 22.02.2019 13:04) – Živnostenský úřad
  Dobrý den, pod jakou živnost/co je třeba mít na ŽL pro právní poradenství (vystudovaný právník, není ale členem Advokátní komory)?
  Děkuji.
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 25.02.2019 11:27)
   Dobrý den,
    
   dle nařízení vlády č.278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností, existuje obor č. 60 Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků živnosti volné Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského.
    
   Text výše uvedeného oboru č. 60:

   Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků

   Poradenské služby technického charakteru ve specifikované oblasti činnosti, zejména ve stavebnictví a architektuře, strojírenství, hutnictví, energetice (například činnost energetického specialisty), chemii, potravinářství, textilním a oděvním průmyslu a dalších průmyslových odvětvích, zemědělství a lesnictví, poradenské služby v oblasti finančních záležitostí (poskytování úvěrů, zhodnocení kapitálu a podobně), podnikatelských aktivit, organizačních a ekonomických otázek v obchodních záležitostech, při plánování, organizaci, kontrole, v oblasti řízení a podobně.
   Poskytování odborné pomoci, posudků, rad, doporučení a stanovisek k zabezpečení přípravy a realizace staveb. Posuzování vlivů připravovaných staveb, jejich změn a změn v jejich užívání, činností a technologií na životní prostředí, to znamená zpracování posudku dokumentace o hodnocení vlivu stavby, činnosti nebo technologie na životní prostředí.
   Posuzování zahrnuje zejména zjištění, popis a hodnocení předpokládaných přímých a nepřímých vlivů stavby, činnosti nebo technologie na klimatické poměry, ovzduší, povrchové a podzemní vody, půdu, horninové prostředí, způsob využívání krajiny, chráněná území, flóru, faunu, funkčnost a stabilitu ekosystémů, obyvatelstvo, využívání přírodních zdrojů, kulturní památky, životní prostředí v obcích a městech, porovnání navržených variant řešení a výběr nejvhodnější varianty, navržení opatření a podmínek, které vyloučí nebo sníží předpokládané nepříznivé vlivy, popřípadě zvýší pozitivní vlivy stavby, činnosti nebo technologie, hodnocení důsledků případného neprovedení stavby, činnosti nebo technologie.
   Zpracování odborných posudků v oblasti ochrany ovzduší a zpracování rozptylových studií. Poradenská činnost v oblasti společenských věd (sociologie, filosofie, historie, demografie, lingvistiky a podobně), v oblasti společenského vystupování, rozvoje osobnosti a udržování fyzické kondice, vizážistika, barvové poradenství, logopedie s výjimkou klinické logopedie a podobně.
   Obsahem činnosti není vlastní realizace technických činností, projektování staveb, ani jejich provádění, technickoorganizační činnost v oblasti požární ochrany, poradenská činnost při ochraně rostlin, poradenská činnost v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, daňové a účetní poradenství ani právní porady (zejména zastupování zájmů jedné strany proti zájmům strany druhé před soudem nebo jinými právními institucemi nebo pod dozorem advokátů nebo jiných pracovníků soudu), psychologické poradenství. 

   S pozdravem
    
   Ing. Pavla Melšová
   vedoucí odboru živnostenského
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: koncese na založení cestovní kanceláře (Tom 20.11.2018 21:52) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  chci se zeptat,
  mám ve Spojených arabských emirátech cestovní kancelář.
  Chtěl bych v Česku získat koncesi pro založení cestovní kanceláře. Lze nějakým způsobem nechat uznat?
  Děkuji
  • Odpověď: (Super Admin 22.11.2018 14:51)
   Dobrý den,
   každý podnikatel, který hodlá podnikat na území ČR, musí mít živnostenské oprávnění vydané živnostenským úřadem v ČR.
   Pokud má právnická osoba sídlo na území jiného státu než České republiky, musí přiložit k ohlášení výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad vydaný příslušným soudním nebo správním orgánem tohoto státu.
   Dále doklad o tom, že právnická osoba byla zřízena nebo založena.
   Více informací a příslušné formuláře naleznete na www.praha4.cz.

   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: koncese cestovní kanceláře (Tomáš 20.11.2018 21:55) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  chci podat žádost o koncesi pro založení cestovní kancelář, je tam jedna podmínka :
  vysokoškolské vzdělání a 1 rok praxe v oboru.

  Jakým způsobem mohu dokázat praxe v oboru, které dokumenty musím k tomu přikládat.
  Děkuji
  • Odpověď: (Super Admin 21.11.2018 15:48)
   Dobrý den,
   pro vydání koncesní listiny na provozování cestovní kanceláře je nutné splnit požadovanou odbornost, tj. doklad o ukončeném vysokoškolském vzdělání a 1 rok praxe v oboru. Praxí v oboru se rozumí výkon odborných činností náležejících do oboru dle předmětu podnikání. Dobou praxe se rozumí doba výkonu odborných činností konaných v pracovním poměru po stanovenou týdenní pracovní dobu.

   Příslušné formuláře a více informací naleznete na www.praha4.cz.

   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová vedoucí odboru živnostenského


Vytisknout