Zemřel čestný občan Prahy 4 Augustin Bubník

Ve věku 88 let dnes dopoledne zemřel po delší nemoci někdejší vynikající hokejový útočník a čestný občan Prahy 4 Augustin Bubník, mistr světa z roku 1949 a člen Síně slávy českého hokeje. V dresu LTC Praha získal pět extraligových titulů, zlatou medaili na MS získal v roce 1949 ve Stockholmu. Augustin BubníkO rok dříve se podílel na zisku stříbra na zimních olympijských hrách ve Svatém Mořici. V roce 1950 byl se spoluhráči odsouzen ve vykonstruovaném politickém procesu k trestu odnětí svobody na 14 let. Po pěti letech za mřížemi (z nichž tři a půl strávili v jáchymovském koncentráku) byli hráči v roce 1955 propuštěni a v roce 1968 rehabilitováni.

„Ztrácíme člověka, který byl sportovním i občanským vzorem několika generací,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/Zelení). „Vynikajícího sportovce, kterého nezlomil komunistický žalář, ani zranění páteře, které ukončilo jeho kariéru hráče, moudrého člověka, se kterým jsem měl možnost spolupracovat v zastupitelstvu naší městské části. I jako hokejový trenér dosáhl značných úspěchů, dokonce i v mezinárodním měřítku, například významně pozvedl finský hokej, kde koučoval koncem šedesátých let.“

„V osobě pana Bubníka přichází Praha 4 o sportovce a trenéra tělem i duší, kterému se po světovém úspěchu v roce 1949 a olympijském stříbře o rok dříve dokázal komunistický režim odvděčit jen vězením. Věřím, že rok 1989 pro něj byl ještě větší satisfakcí, než rehabilitace v roce 1968, což ostatně dokazoval i svou osobní angažovaností ve veřejném životě, a to nejen v zastupitelstvu naší městské části, ale i v Poslanecké sněmovně,“ uvedl zastupitel Pavel Caldr (bez PP).

Po listopadu 1989 se Augustin Bubník politicky angažoval, v letech 1998 až 2002 byl poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za ODS a členem Zastupitelstva MČ Praha 4. V roce 2002 byl oceněn prezidentem republiky Medailí Za zásluhy II. stupně.
Zveřejněno: 18.04.2017 – tiskový referent David Polák
Vytisknout