Praha 4 vyvěsila na radnici vlajku Tibetu

Starosta Petr Štěpánek dnes vyvěsil na budově Úřadu městské části Praha 4 a na historické Nuselské radnici tibetskou vlajku. Je vyjádřením podpory nenásilnému boji Tibeťanů za autonomii a zachování národní identity a je součástí celosvětové kampaně Vlajka pro Tibet. Na vyvěšení vlajky naváže v pondělí 11. března Tibetský večer, který má obyvatelům Prahy 4 přiblížit tibetskou kulturu a zvyky.

„Naše nynější solidarita s Tibetem je splátkou za pomoc a podporu v osmdesátých letech, kdy nás demokratický svět podporoval v zápase o lidská práva, a zároveň projevem solidarity k lidem v zemích, které nemají to štěstí žít ve svobodné a demokratické společnosti,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Praha 4 sobě/Zelení). „Vyvěšení tibetské vlajky má za cíl zdůraznit individuální a kolektivní práva Tibeťanů a podpořit je v jejich boji za demokracii. Současně nám všem připomíná cenu svobody a demokracie, hodnoty je také u nás třeba bránit i dnes.“

Vyvěšení tibetské vlajky připomíná povstání, které ve Lhase, hlavním městě Tibetu, vypuklo 10. března 1959 a bylo projevem odporu tibetského národa proti okupaci čínským režimem. Kampaň nazvaná Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.

V pondělí 11. března pořádá městská část Praha 4 ve velkém sále Nuselské radnice Tibetský večer. Součástí programu, který začíná v 17 hodin, je výstava tibetského písma, promítání filmů Útěk přes Himálaj a Na druhé straně Himálaje a následná diskuze o nich, ochutnávka tibetského jídla a kreativní dílna pro děti, kde si mohou malí návštěvníci vyrobit tibetské papírové praporky pro štěstí. Partnerem a spolupořadatelem akce je Občanské sdružení Lungta, které se snaží zpřístupňovat české veřejnosti pravdivé informace o situaci v Tibetu, o tibetské kultuře a tibetském buddhismu. Vstup je pro všechny zdarma.

Obě akce se konají pod záštitou starosty Petra Štěpánka.
Zveřejněno: 08.03.2019 – tiskový referent Roman Rogner