Praha 4 si připomněla romský holocaust

Starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/Zelení) dnes vyvěsil na historické Nuselské radnici romskou vlajku. Městská část Praha 4 se tímto aktem připojila k akcím pořádaným k mezinárodnímu Dni romského holocaustu, který připomíná likvidaci tzv. cikánského tábora v Osvětimi – Birkenau v roce 1944.

Praha 4 si připomněla romský holocaust

„Připomínání historických událostí spojených s našimi moderními dějinami je důležité a my dnes nesmíme zavírat oči ani před jejich nepříjemnými stránkami,“ uvedl starosta Petr Štěpánek. „Paměť je mostem mezi minulostí, přítomností a budoucností a pochopení historie nám všem pomáhá hledat řešení současných problémů. Považuji za naši povinnost připomínat si oběti nacistického bezpráví a otevírat naléhavou diskusi o tragických etapách našich dějin také v místech, kolem kterých denně chodíme, kde žijeme a pracujeme.“

V noci z 2. na 3. srpna 1944 nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor, který byl součástí vyhlazovacího tábora s názvem Auschwitz - Birkenau. Téměř tři tisíce lidí, včetně malých dětí, zahynuly v průběhu jedné noci. V táboře bylo za 17 měsíců jeho existence (od února 1943 do srpna 1944) vězněno na 23 tisíc žen, mužů a dětí. Přibližně 20 tisíc jich bylo v táboře zavražděno v plynových komorách, hladem, nedostatečnou péčí a mučením. V roce 2013 bylo datum 2. srpna prohlášeno Radou Evropy mezinárodním dnem připomínky romského holocaustu.

Zveřejněno: 02.08.2017 – vedoucí oddělení PR Petra Handlová,