Praha 4 pokračuje v kultivaci prostředí vysazováním nových stromů


Praha 4 pokračuje v kultivaci prostředí vysazováním nových stromů
Deset vzrostlých stromů vysadili v úterý 23. dubna 2019 dopoledne nedaleko Základní školy Mendíků společně se žáky této školy a obyvateli Michle starosta Petr Štěpánek (Praha 4 sobě/Zelení) a radní pro infrastrukturu životního prostředí a správu veřejných prostranství Ondřej Růžička (STAN/KDU-ČSL). Jde o pět lip, tři okrasné třešně a dva duby, které doplnily zeleň v této lokalitě.

„Dnešní sázení je součástí naší dlouhodobé snahy o kultivaci veřejných prostranství a zlepšování klimatu v Praze 4,“ uvedl starosta Petr Štěpánek. „Každý strom je výkonnou klimatizační jednotkou, která přispívá k ochlazení a zvlhčení vzduchu ve svém okolí, a přitom nespotřebovává žádnou elektrickou energii. Stromy pomáhají zlepšovat čistotu ovzduší, protože zachytávají uhlík a produkují kyslík, a navíc snižují prašnost a hlučnost prostředí.“

Na rohu ulic Adamovská a Jivenská stával nouzový objekt, bývalé zázemí pro údržbu zeleně, který ale řadu let neměl praktické využití, a proto Rada městské části Praha 4 na konci roku 2017 rozhodla o jeho demolici. Pozemek byl následně využit pro rozšíření zeleně v této lokalitě a v budoucnu by ho mohla využívat ZŠ Mendíků jako venkovní přírodní učebnu.

Praha 4 pokračuje v kultivaci prostředí vysazováním nových stromů Pět nových stromů je určeno na obnovu aleje u cyklostezky při Botiči a zbývající jsou vysazeny na pozemcích po zbořeném nouzovém objektu a další pak na sousedícím pozemku. Na dnešní výsadbu stromů bezprostředně naváže rekultivace trávníků a výsadba okrasných keřů. Dokončení celé lokality pak bude záviset na umístění venkovní učebny.

Žáci ze ZŠ Mendíků se také dozvěděli, jak hluboká má být výsadbová jáma a co udělat pro to, aby stromy na novém místě dobře zakořenily, a sami si prakticky vyzkoušeli některé dovednosti. Součástí akce byla rovněž debata s veřejností o proměně veřejných prostranství a ochraně zeleně.

Více fotografií z akce najdete ve fotogalerii na odkazu ZDE .

Zveřejněno: 23.04.2019 – Vít Drbal
Vytisknout