Praha 4 odhalila pamětní desku bratrům Linhartovým

Starosta městské části Praha 4 Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ) odhalil dnes na domě číslo 1063 v ulici Na Bitevní pláni pamětní desku bratrům Linhartovým za jejich vlasteneckou protinacistickou odbojovou činnost. Deska na domě, ve kterém jeden z bratrů – Otto Linhart – žil, bude připomínat velký a tragický příběh rodiny, která v protifašistickém odboji ztratila tři ze svých čtyř synů.Slavnostní odhalení pamětní desky bratrům Linhartovým v ulici Na Bitevní pláni č. p. 1063, Praha 4

„Dnešní relativně blahobytný svět s ústavními zárukami na ochranu života a majetku ostře kontrastuje s krutostmi 2. světové války,“ uvedl starosta Petr Štěpánek. „Bezpečí a prosperitu dnes považujeme za samozřejmost, budu proto velice rád, když si při této příležitosti připomeneme pozapomenuté hrdiny, kteří tenkrát zemřeli proto, abychom se my dnes měli lépe. Letos, v  roce kulatého výročí konce války, je tedy mimořádná příležitost si oběť rodiny Linhartových připomenout a vzdát čest jejich památce.“

"Tato vzpomínka na dramatické časy a dramatickou oběť, již rodina Linhartů přinesla, nás zároveň zavazuje k odpovědnosti za naši současnost," uvedla radní pro kulturu Adéla Gjuričová (Trojkoalice/nez.)

• Otto Linhart (1895 – 1980), ruský legionář, od června 1941 obsluhoval s Jindřichem Klečkou ilegální vysílačku SPARTA I. Pod jménem Jan Klika se 16 měsíců ukrýval v rodině Ježkových v Kamenici nad Lipou. Po válce pracoval jako poštovní kontrolor. Zemřel v zapomenutí 29. března 1980.

• Václav Linhart (1892 – 1942), rozšiřoval ilegální tiskoviny, ukrýval radistu Jindřicha Klečku a poskytl domek k ilegálnímu vysílání. Od 4. října 1941 stíhán gestapem, při pokusu o jeho dopadení gestapo zatklo jeho manželku Karlu. Po zatčení gestapem 4. července 1942spolkl cyankáli a zemřel v plzeňské služebně gestapa.

• Zdeněk Linhart (1888– 1943) rozšiřoval ilegální tiskoviny, ukrýval radistu Jindřicha Klečku. Poskytoval ozbrojenou ochranu a svůj byt k provozu ilegální vysílačky SPARTA I. Byl zatčen gestapem na základě udání svého domovníka. Zemřel v roce 1943 v koncentračním táboře.

• Bedřich Linhart (1886 – 1944), ruský legionář, ukrýval ve svém vozidle ilegální vysílačku SPARTA I, byl zatčen gestapem a 20. října 1944 popraven v pankrácké sekyrárně.

V dubnu 1944 byly zatčeny sestry bratrů Marie a Ludmila a žena Otty Linharta Božena. Ženy byly vězněny na Pankráci, v Terezíně, Ravensbrücku, domů se vrátily až po osvobození.

Fotografie ze slavnostního odhalení
Zveřejněno: 18.05.2015 – tiskový referent David Polák