Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
*    
 
*  


Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
  • Otázka: Trvalý pobyt (Ivana 16.04.2018 20:01) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
    Dobrý den, mám dvouletého syna a za rok by měl jít do školky. Koukala jsem na stránky školek okolo nás (Pankrác) a všude je povinnost mít trvalý pobyt na Praze 4. Bydlíme s manželem v Praze 4 už čtvrtým rokem, ale stále jsme si tu neudělali trvalý bydliště, jelikož bydlíme v podnájmu. Můžete mi poradit co potřebuji k tomu, abych si udělala trvalý pobyt?
    A zda musím zažádat majitele o povolení? Děkuji
    • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 17.04.2018 9:41)
      Dobrý den,
      k přihlášení k trvalému pobytu ve Vašem případě stačí předložit nájemní smlouvu, souhlas majitele není třeba. Pokud budete měnit trvalý pobyt dítěti, kromě Vašeho občanského průkazu je třeba předložit také rodný list dítěte.
      V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na naši informační linku 261 192 659.
       
      S pozdravem a přáním příjemného dne
       
      Ing. Martin Anděra
      Vedoucí odboru správních agend
      ÚMČ Praha 4
  • Otázka: Vydání OP (Lucie Kachtíková 09.04.2018 17:18) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
    Dobrý den,
    pokud budu žádat na MÚ Praha 4 o změnu trvalého pobytu a rovnou o nový OP, mohu si tento nový OP vyzvednout na jiném MÚ než je Praha 4 tzn. nechat si ho zaslat na jiný MÚ?
    Děkuji.LK
    • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 11.04.2018 11:58)
      Vážená paní Kachtíková,
       
      ano, zákonná úprava toto umožňuje, tj. můžete si vyhotovený občanský průkaz za poplatek 100,-Kč převzít na jiném obecním úřadě s rozšířenou působností než je ten, kde si budete podávat žádost.
       
      S pozdravem
       
      PhDr. Mgr. Marek Hejduk
      vedoucí oddělení právního
      odbor správních agend
      Městská část Praha 4
  • Otázka: dotaz na trvalý pobyt (Renata Kutáčová 06.04.2018 8:50) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat, kde bych dostala informaci, jestli na uvedené adrese má někdo trvalý pobyt.V prosinci 2017 jsme s manželem koupili byt na Prze 4- ulice Kaplická,původní majitel tam měl trvalé bydliště, slíbil nám, že do konce ledna 2018 změní trvalý pobyt. Jak se dovím tuto informaci,zda už v tomto bytě nemá trvalý pobyt?
    Děkuji
    S pozdravem
    Kutáčová Renata
    • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 06.04.2018 11:56)
      Vážená paní Kutáčová,
       
      s ohledem na současnou právní úpravu zákona o evidenci obyvatel je v tomto případě nutné podat žádost na zrušení údaje o místu trvalého pobytu. Postup máme uvedený zde: http://www.praha4.cz/Uredni-zruseni-mista-trvaleho-pobytu.html
       
      Pro informaci uvádíme, že ohledně poskytnutí informace, zda má daná osoba u Vás stále hlášený trvalý pobyt, sdělujeme, že vlastníku vymezené části objektu (bytových jednotek) nelze údaj podle § 10 odst. 8 poskytnout, neboť ohlašovna (přesněji – informační systém evidence obyvatel) vede údaj o trvalém pobytu podle čísel popisných či evidenčních, nikoli podle jednotlivých bytových jednotek. Údaje celého domu Vám nemůžeme sdělit, neboť by došlo k úniku osobních údajů jiných osob.
       
      V případě jakýchkoli dotazů mne neváhejte kontaktovat.
       
      S pozdravem
       
      PhDr. Mgr. Marek Hejduk
      vedoucí oddělení právního
      odbor správních agend
      Městská část Praha 4
  • Otázka: trvalé bydliště dcery (Lucie Sosnovcová 20.03.2018 13:59) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, kdy nastává platnost trvalého bydliště? Pokud podám žádost o změnu trvalého bydliště dcery do bytu své maminky, kde bydlíme. S tím, že bych sebou měla svůj OP kde mám trvalého bydliště v bytě maminky, tedy ho vlastní, tedy to které budu dávat i dceři, dále rodný list dcery, úředně ověřený moji maminky souhlas s tím a LV že ji byt patří. Toto vše doložím osobně i s žádostí. Kdy nastává platnost nové trvalé adresy? Jedná se o úřad na Praze 4 na Hájích kam půjdu.A také zda mohu hned na místě dostat potvrzení o jejím trvalém pobytu pro potřeby základní školy. Děkuji moc za odpověď
    • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 20.03.2018 17:55)
      Dobrý den,
      změna trvalého pobytu je „platná“ okamžitě po provedení změny.
      Vzhledem k tomu, že uvádíte jako místo budoucího pobytu Háje, upozorňuji, že se jedná o Městskou část Praha 11, nikoliv MČ Praha 4.
      S konkrétními dotazy ohledně požadovaných dokladů a vystavení potvrzení proto doporučuji obrátit se přímo na úřad MČ Praha 11:
      https://www.praha11.cz/cs/urad/odbory/odbor-vnitrnich-veci.html
       
      S pozdravem a přáním příjemného dne
       
      Ing. Martin Anděra
      Vedoucí odboru správních agend
      ÚMČ Praha 4
  • Otázka: občanský průkaz (Babický 06.03.2018 9:43) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
    Dotaz : jakou výhodu má OP s kontaktním elektronickým čipem proti normálnímu OP ? Co mě může umožňovat navíc ? Má důchodce ( 70+ ) nějakou slevu na poplatku 500,- Kč za vydání OP s čipem ? Děkuji za odpověď, Babický
    • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 07.03.2018 15:02)
      Dobrý den,
      v současné době slouží čip v občanském průkazu pouze k nahrání elektronického podpisu. Správní poplatek za vyhotovení občanského průkazu s kontaktním elektronickým čipem je stanoven zákonem č. 634/2004 Sb., O správních poplatcích (Položka 8, písmeno a), ve kterém je zároveň uvedeno, že: „Správní poplatek podle písmene a) se vybere vždy bez ohledu na věk občana a důvod vydání občanského průkazu“.
       
      S pozdravem a přáním příjemného dne
       
      Ing. Martin Anděra
      Vedoucí odboru správních agend
      ÚMČ Praha 4
  • Otázka: občanský průkaz, výměna (Burdová Marie 12.02.2018 12:44) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
    Letos mi končí platnost OP, je mi 67 let. Mohu požádat o prodloužení platnosti? Je možné na místě pořídit foto. Jedná se o Prahu 11.
    • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 26.02.2018 17:45)
      Dobrý den,

      o nový občanský průkaz je možné si požádat na jakémkoliv úřadu, který OP vydává (v Praze úřady městských částí Praha 1-22), a to nejdříve 6 měsíců před skončením platnosti. Fotografie je pořizována v rámci žádosti, není tedy třeba si jí nosit.
       
      S pozdravem a přáním příjemného dne
       
      Ing. Martin Anděra
      Vedoucí odboru správních agend
      ÚMČ Praha 4
  • Otázka: trvalé bydliště (Zuzana Breburdová 22.02.2018 10:47) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
    d den, od 1.3.18 máme dle smlouvy pronajatý RD k bydlení. Jak postupovat, když se chceme já i děti přihlásit k trvalému pobytu na adrese v Praze 4?
    děkuji
    • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 26.02.2018 10:37)
      Dobrý den,

      Ke změně trvalého pobytu je třeba se dostavit na úřad, v jehož správním obvodu se předmětná nemovitost nachází. S sebou přinesete platný občanský průkaz, nájemní smlouvu a rodné listy dětí. Jen pro upřesnění dodávám, že změnu je možné provést až ve chvíli, kdy bude začne nájem platit, tedy kdykoliv po 1.3.2018.
      V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na naši informační linku 261 192 659.
       
      S pozdravem a přáním příjemného dne
       
      Ing. Martin Anděra
      Vedoucí odboru správních agend
      ÚMČ Praha 4
  • Otázka: cestovní pas (Marta Urbanová 22.02.2018 15:06) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
    Vnuk má 17 let, bydlí Praha 4 - Nusle, Žateckých 7, ale trvalé bydkiště má na Vysočině. Může žádat o pas zde v Praze a kde?
    • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 26.02.2018 10:02)
      Dobrý den,

      O cestovní doklad je možné požádat na jakémkoliv úřadu, který cestovní doklady vystavuje (v Praze úřady městských částí Praha 1-22). Jen pro upřesnění dodávám, že dle zákona je třeba při podání žádosti u občana mladšího 18 let souhlas zákonného zástupce (tedy jednoho z rodičů).
      V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na naši informační linku 261 192 659.
       
      S pozdravem a přáním příjemného dne
       
      Ing. Martin Anděra
      Vedoucí odboru správních agend
      ÚMČ Praha 4
  • Otázka: Sdílení dat (Helena Dalešická 20.01.2018 20:59) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
    Dobry den,
    s kym prosim sdilite data a dokumenty od prihlasovanych osob, vyplnene prihlasovaci formulare a poskytnute doklady?
    Dekuji predem za odpoved.
    • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 24.01.2018 9:02)
      Dobrý den,

      pokud se jedná o zápis údaje o změně trvalého pobytu, tento je zapsán do informačního systému Ministerstva vnitra ČR, kde k údajům mají přístup subjekty, kterým Ministerstvo vnitra poskytne přístup. Co se týče fyzických přihlašovacích lístků, ty jsou uloženy v archivu našeho odboru a poskytovány nejsou nikomu. Výjimkou jsou například soudy nebo Policie ČR, pokud si příslušný přihlašovací lístek vyžádají pro své řízení.
      Podle § 10 odst. 7 zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech je ohlašovna „povinna oznámit vlastníku objektu změnu v počtu přihlášených osob k trvalému pobytu u oprávněné osoby…ohlašovna uvede jméno, popřípadě jména, příjmení a datum narození oprávněné osoby“. Pro upřesnění se jedná o případy, kdy oprávněná osoba není vlastník. Například tedy pokud se přijde k TP přihlásit občan s nájemní smlouvou, oznamujeme tuto skutečnost vlastníkovi dle výše uvedeného ustanovení.

      V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na naši informační linku 261 192 659.

      S pozdravem a přáním příjemného dne
       
      Ing. Martin Anděra
      Vedoucí odboru správních agend
      ÚMČ Praha 4
  • Otázka: občanský průkaz pro cizince (B Majerov 22.01.2018 15:34) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
    Dobrý den. Mé manželce cizince byl udělen trvalý pobyt a k tomu dostala i průkaz o trvalém pobytu. Moje otázka je tato: Má nárok, nebo povinnost požádat i o český občanský průkaz? Vím totiž, že někteří cizinci s trvalým pobytem tento průkaz mají. Děkuji za Vaši odpověď.
    • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 24.01.2018 9:01)
      Dobrý den,

      vzhledem k tomu, že český občanský průkaz je vystavován pouze státním občanům České republiky, manželka jako cizinka nemá na občanský průkaz nárok. Ačkoliv píšete, že víte o případech, kdy cizinci český OP mají, není to možné, pokud nemají zároveň státní občanství ČR.
      V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na naši informační linku 261 192 659.
       
      S pozdravem a přáním příjemného dne
       
      Ing. Martin Anděra
      Vedoucí odboru správních agend
      ÚMČ Praha 4


Vytisknout