Na Spořilově bude Náměstí Inky Bernáškové

Rada městské části Praha 4 požádala místopisnou komisi hlavního města Prahy, aby současná křižovatka ulic Severní II a Severovýchodní VI na Spořilově byla přejmenována na Náměstí Inky Bernáškové. Irena „Inka“ Bernášková byla významnou protinacistickou odbojářkou a první Češkou popravenou nacisty, před zatčením Gestapem žila v jednom z domků v Jihovýchodní VIII, který dnes nese číslo 944/11.

„Nenápadné domy, kolem kterých často procházíme bez povšimnutí, byly v minulosti svědky silných příběhů a osudy Inky Bernáškové k nim určitě patří,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/Zelení). „Považuji za naši povinnost připomínat si oběti nacistického bezpráví a otevírat naléhavou diskusi o tragických etapách našich dějin také v místech, kolem kterých denně chodíme, kde žijeme a pracujeme.“

Irena Bernášková, které přátelé přezdívali Inka a tato přezdívka se vžila více než její křestní jméno, byla dcerou významného malíře a grafika Vojtěcha Preissiga. Po návratu ze Spojených států, kam se svými rodiči emigrovala před První světovou válkou, se s manželem nastěhovali do vilky na Spořilově. Během mnichovské krize se dobrovolně přihlásila k Červenému kříži a ošetřovala uprchlíky z obsazeného pohraničí. Po obsazení celého Československa německými vojsky nejdříve kolportovala letáky a následně spolupracovala se svým otcem na vydávání ilegálního časopisu „V boj“.

Poté, co Gestapo skupinu vydávající tento časopis vypátralo, pokračovala Inka Bernášková ve vydávání a distribuci časopisu sama. Redakce a tiskárna sídlila právě v jejím spořilovském domku. Zatčena byla 21. září 1940. Při výsleších se chovala velmi statečně, a zachránila tak stovky životů. Popravena byla gilotinou 26. srpna 1942 v Berlíně-Plotzenseem poté, co svému právnímu zástupci výslovně zakázala žádat Němce o milost. V roce 1998 ji prezident Václav Havel vyznamenal in memoriam medailí Za hrdinství.

V loňském roce uplynulo 75 let od popravy Inky Bernáškové. Městská část Praha 4 uspořádala loni v říjnu společně s Nakladatelstvím Jota a Ústavem pro studium totalitních režimů křest knihy Zasnoubena se smrtí, která je věnovaná Ince Bernáškové.

Zveřejněno: 01.03.2018 – tiskový referent Roman Rogner