Meteorologové varují před silnými mrazy

Mezi mohutnou tlakovou výší nad Skandinávií a tlakovou níží nad jihovýchodní, později východní Evropou bude do střední Evropy proudit velmi studený vzduch od severovýchodu až východu.

Od neděle 25. února až druhé poloviny příštího týdne se očekávají minimální teploty od -10 do -15 °C, při malé oblačnosti, slabém větru a sněhové pokrývce se budou pohybovat kolem -18 °C. V tradičně nejstudenějších místech budou naměřeny teploty i pod -30 °C.

Denní maximální teploty v neděli vystoupí jen na -8 až -4 °C, v pondělí (26. 2.) na -9 až -5 °C, v dalších dnech na -10 až -6 °C. V důsledku mírného až čerstvého větru bude pocitová teplota ještě výrazně nižší.

Koncem příštího týdne budou mrazy postupně zmírňovat.

Z důvodu silných mrazů ČHMÚ doporučuje:

Chránit se teplým oblečením (ve více vrstvách), teplou obuví, rukavicemi a pokrývkou hlavy.

Omezit pobyt venku pro malé děti, nemocné a staré lidi.

Proti prochladnutí pomáhá tělesný pohyb, teplý nápoj a jídlo. Nedoporučuje se konzumovat alkohol, který rozšiřuje cévy a tím dochází k vyšším tepelným ztrátám, i když máme pocit tepla.

A ještě doplnění:

Je vhodné zkontrolovat v domech, zda jsou zavřená všechna okna, především tam, kde by mohlo zamrzat vodovodní potrubí.

Při provozu plynových zdrojů tepla (především karmy, kotle a podobné zdroje), které nyní často běží na plný výkon, je třeba věnovat zvýšenou pozornost jak kvalitě a prostupnosti cesty odvodu spalin, tak i dostačnému přísunu vzduchu pro dokonalé spalování.

zima ráno mráz sníh#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }
Zveřejněno: 24.02.2018 – Vít Drbal
Vytisknout