Desítky dětí i dospělých se dobře bavily na dopravním hřišti

Vyzkoušet si trenažer motocyklu nebo automobilu, absolvovat jízdu zručnosti, zapojit se do různých interaktivních her, ale také si osvěžit znalosti z pravidel silničních provozu, to vše si mohli děti i dospělí dnes vyzkoušet na dopravním hřišti Jánošíkova v Praze 4. Je jediné v této městské části a jeho provoz zajišťují městští strážníci. Dnes tu bylo obzvlášť živo!Dopravní odpoledne - 29. 9. 2016

„Se začátkem školního roku je pravidelně vyšší riziko kolizí dětí s dopravními prostředky. Dnešní Dopravní odpoledne má proto kromě zábavy přinést návštěvníkům také výchovný a vzdělávací rozměr. Jsem rád, že si zde naplánovaly svůj odpolední program i školní družiny z blízkých škol “ vysvětlil Jaroslav Míth (ODS), radní pro oblast školství a vzdělávání.

Dopravní hřiště Jánošíkova je jedenáct let staré. Slouží především k výuce dopravní výchovy v základních a mateřských školách zřizovaných městskou částí Praha 4. Výuka zde probíhá ve školním roce denně od poloviny dubna do poloviny listopadu (s výjimkou prvního týdne v září), na zbytek školního roku se pak přesouvá do učebny ve vedlejší budově. V odpoledních hodinách pak hřiště obvykle využívají mateřské školy a školní družiny. „V průběhu školního roku tu absolvuje dopravní výchovu 1.630 dětí, a to každé čtyřikrát. Součástí výuky je i jízda na kole,“ prozradil Jaroslav Míth.

Každé úterý a čtvrtek od 14.00 do 18.00 hodin je dopravní hřiště otevřené pro veřejnost s přítomností strážníků. Bez nich je pak zpřístupněné od dubna do června a od září do října ve všední dny od 15.00 do 19.00 hodin, v sobotu od 10.00 do 19.00 hodin a v průběhu letních prázdnin denně od 10.00 do 19.00 hodin. „Děti se tu učí znát dopravní značky, předpisy, osvojují si základní dovednosti pro pohyb v silničním provozu. Naučí se ale například i správně nasazovat a upevňovat cyklistickou přilbu,“ uvedla Lucie Michková (OSD), předsedkyně Výboru pro bezpečnost. Koloběžky a šlapací autíčka si na hřišti mohou děti půjčovat zdarma.

Městská část Praha 4 dává ročně do údržby a obnovy dopravního hřiště Jánošíkova zhruba 80.000 Kč. Zároveň ale pečuje o dalších 132 dětských hřišť, sportovišť a fitness parků. Za poslední rok do nich vložila kolem 7 milionů korun. „Dopravní hřiště se nachází  v areálu soukromé školy PORG a podle podmínek kupní smlouvy bude na náklady PORGu v příštím roce přestěhováno do areálu Základní školy Pujmanová na Pankráci. Výuka a provoz tam pak budou probíhat ve stejném rozsahu a hřiště bude díky centrální poloze v rámci Praze 4 lépe dostupné ze všech škol,“ upozornil Jaroslav Míth.
Dopravní odpoledne - 29. 9. 2016